Android ve iOS için en iyi YouTube ipuçları

Android ve iOS için en iyi YouTube ipuçları

İster özel bir oynatma listesine video ekliyor, ister bir TV'ye görüntü aktarıyor ya da YouTube kullanımınızı sınırlamak istiyor olun, işte bilmediğiniz en iyi YouTube ipuçlarından ve püf noktalarından bazıları.

YouTube muazzam. Son istatistiklere göre, internet video veritabanı 5 milyardan fazla videoya sahip ve ayda 2 milyar kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, akıllı telefonunuzu bir YouTube videosu izlemek için kullanmış olmanız olasıdır. YouTube videolarını izlemek için prof olmaya gerek yok - sonuçta, uygulamayı açmanız, bir video aramanız, dokunmanız ve arkanıza yaslanmanız yeterlidir. Ancak en deneyimli olanlar için bile, en sevdiğiniz bir içerik oluşturucusunun yüklediği son videoyu izlemek için kaçırdığınız veya farkında olmadığınız YouTube uygulama özellikleri olabilir.

Karanlık modu açma

Karanlık modu açma

Göz yorgunluğunu ve pil tüketimini azaltmaya daha fazla önem veren karanlık mod, günümüzde en çok kullanılan uygulamaların bazılarını ele geçirdi. Ayrıca, zamanınızın çoğunu tam ekran video izleyerek YouTube uygulamasında geçirirken, biraz kararma olması, özellikle geceleri gezinmenin göze daha kolay görünmesini sağlayacaktır.

İster iOS ister Android'de olun, karanlık modu açmak oldukça basit bir işlemdir. Sağ üst taraftaki profil resminize dokunarak YouTube uygulama ayarlarını açın, ardından Ayarlar> Genel> Görünüm'e dokunun ve Karanlık temayı açın veya Karanlık mod yerel olarak açıksa cihaz temasını kullanın.

Çoğu durumda, telefonunuzun ekran ayarlarında karanlık mod zaten açıksa YouTube uygulamanız otomatik olarak karanlık moda geçmelidir.

Mola hatırlatıcısı ayarlama

Mola hatırlatıcısı ayarlama

YouTube'da eğlenmeniz için milyonlarca saatlik video içeriği var ve bunların arasında kaybolmak kolay, öyleyse neden bir mola hatırlatıcısı ayarlamıyorsunuz? Mola hatırlatıcıları, çocuklarının video izledikleri süreyi denetlemek isteyenler veya yalnızca kendilerini denetlemek isteyenler için idealdir.

Neyse ki, kurmak birkaç dokunuş kadar kolaydır. YouTube uygulama ayarlarınızı açın, Genel> Bana mola vermeyi hatırlat'a dokunun ve zamanlayıcı için istediğiniz sıklığı ayarlayın. Doğru şekilde yapılırsa, sekme aktif duruma gelmelidir.

Artık videoları izlerken, ayarlanan sıklıkta mola öneren bir açılır pencere görünecektir. Ayarlar'a dokunarak kapatabilir veya zamanlayıcıyı ayarlayabilirsiniz.

Resim içinde resim modunu kullanma

Resim içinde resim modunu kullanma

“Resim içinde resim” tuhaf bir modern sanat sergisi gibi gelebilir, ancak YouTube'un küçük, yeniden boyutlandırılabilir bir pencerede oynatmasına izin veren özelliğin adıdır. Telefonunuzda başka şeyler yaparken bu pencere devam eder, böylece mesaj gönderirken veya sosyal medyaya göz atarken izlemeye devam edebilirsiniz. Bu harika bir yenilik ve eğer kullanma yeteneğiniz varsa kesinlikle yapmalısınız.

“Eğer” diyoruz çünkü herkes YouTube'un resim içinde resim moduna geçmiyor - henüz değil. Bu özellik şu anda Android 8.0 veya üstünü çalıştıran kullanıcılar tarafından kullanılabilir, ancak iOS cihazlarında bulunanların iOS 14 yayınlanana kadar beklemesi gerekir.

Resim içinde resimi başlatmak gerçekten kolaydır. İzlemek istediğiniz videoyu oynatın, ardından ana ekranınıza dönün. Video daha küçük bir pencereye küçültülmelidir. Çalışmazsa, ayarlarınızda resim içinde resim modunun etkinleştirildiğinden emin olun. Ayarlar uygulamanıza gidin, ardından Uygulamalar ve bildirimler> Gelişmiş> Özel erişim> Resim içinde resim> YouTube seçeneğine basın ve Resim içinde resme izin ver seçeneğini açık konuma getirin.

Youtube videosunu televizyona aktarma

Youtube videosunu televizyona aktarma

YouTube'u telefonunuzda izlemek harika, ancak bazı içerikler daha büyük bir ekranı hak ediyor. Bir Chromecast, Amazon Fire Stick veya akıllı TV'niz varsa, YouTube içeriğinizi çok fazla uğraşmadan büyük bir ekranda izleyebilirsiniz.

Telefonunuzun YouTube uygulamasından akış yapmak için YouTube'u açmanız ve ekranın üst kısmındaki Yayınla simgesine dokunmanız yeterlidir. Sol alt köşede bir Wi-Fi sembolü olan bir kareye benziyor ve Arama ve Kayıt simgelerinin yanında bulunmalıdır. Açılan kutudan cihazınızı seçtikten sonra, izlemek istediğiniz videoyu seçtiğinizde TV'nizde açılır.

Belirli kanalları ve videoları görmeyi durdurma

Belirli kanalları ve videoları görmeyi durdurma

Milyarlarca video içinden, görmek istemediğiniz bazı içerikler olması normaldir. İster sadece sinir bozucu bir içerik oluşturucu, ister hatırlatılmayı istemediğiniz bir eski model olsun, belirli videoların YouTube akışınızda görünmesini engellemenin bir yolu vardır.

Görmek istemediğiniz belirli bir video varsa (örneğin, bir konuya kesinlikle ilgi duymuyorsanız) video adının sağındaki üç nokta simgesine ve YouTube'a ilgi duymadığınızı söylemek için İlgilenmiyorum'a dokunun. Bu veriler YouTube'un algoritmasına aktarılacak ve karşınıza çıkacak videoları şekillendirecektir. Bu, görmek istemediğiniz bir kanalsa, aynı üç noktaya dokunun ve Kanalı önermeyin'i seçin. Daha sonra YouTube, bu kanalı size tavsiye etmeyi durduracaktır, ancak yine de YouTube aramada bulabileceksiniz.

Kolay geri alma seçeneği olmadığından, bu seçeneği kullanırken neleri ilgi alanlarınız dışında bıraktığınıza dikkat edin. İlgilenmiyorum ve kanalı önerme diye işaretlenen içerikleri geri almak istiyorsanız, bunu yalnızca tüm girişleri bir kerede temizleyerek yapabilirsiniz. Bunu yapmak için Google hesabınızdaki Etkinliğim'e gitmeniz gerekir. Ardından, soldaki veya Etkinliğim başlığının altındaki Diğer Google etkinliğine gidin. YouTube "İlgilenmiyorum" geri bildirimi> Sil'i seçin. 

Çalma listeleri oluşturma ve kullanma

Çalma listeleri oluşturma ve kullanma

Oynatma listeleri bir grup ilgili videoyu bir araya getirmenin harika bir yoludur. Belki de çocuklar için bir çalma listesi, ahşap işleme referans videoları veya bulabileceğiniz en aptal capsler - ne olursa olsun, bunun için bir çalma listesi oluşturabilirsiniz.

Bir oynatma listesi oluşturmak için YouTube'u açın ve sağ alt taraftaki Kütüphane düğmesine dokunun. Ardından aşağı kaydırın ve Yeni çalma listesi'ni seçin. Daha sonra, daha önce izlediğiniz videolardan video eklemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır, ancak zorunlu değildir. Oynatma listenize bir ad verin ve listenin YouTube aramasıyla (Herkese Açık) bulunup bulunamayacağını, yalnızca bağlantıya sahip olanlar (Liste Dışı) tarafından görülebileceğini veya yalnızca size özel (Özel) olup olmadığını seçin. Oluştur'a dokunun ve artık keyfini çıkarmaya hazırsınız.

Artık oynatmak, düzenlemek veya kaldırmak için oynatma listenize dokunabilirsiniz. Oynatma listenize bir video eklemek basittir. YouTube aramasından eklemek için videoya uzunca basın veya video başlığının sağındaki üç noktaya dokunun ve Oynatma listesine kaydet'i seçin. Ardından çalma listenizi seçin ve Tamam'a dokunun. Zaten bir video izliyorsanız ve kaydetmek istiyorsanız, videonuzun altındaki Kaydet düğmesine dokunun ve oynatma listenizi seçin.

Ayrıca, her YouTube hesabının kendine has "Daha Sonra İzle" oynatma listesine erişimi olduğunu ve daha sonra izlemek üzere videoları hızlı bir şekilde kaydetmek için bunu kullanabileceğinizi belirtelim. Normal bir oynatma listesi gibi Oynatma listesine kaydet'e dokunmak yerine, hızlı bir şekilde video eklemek için yukarıdaki Daha Sonra İzlemek için Kaydet seçeneğine dokunmanız yeterlidir. Daha Sonra İzle listenizi diğer oynatma listeleri gibi Kitaplığınızda bulabilirsiniz.

İstatistiklerinizi görme, limitleri belirleme ve hatırlatma alma

İstatistiklerinizi görme, limitleri belirleme ve hatırlatma alma

YouTube'un bir istatistik sayfası olduğunu biliyor muydunuz? Uygulamanın doğru alanına gidin ve ortalama olarak ne kadar YouTube izlediğinizi ve hangi günlerde en aktif olduğunuzu görebilirsiniz. Sağ üstteki profil resminize dokunun ve istatistiklerinizi görmek için İzlenme süresi'ni seçin.

Ancak İzlenen Süre bölümü yalnızca istatistiklerle ilgili değildir; aynı zamanda YouTube'unuzu kısıtlamalarla sınırlamanıza veya yeni boyutlara yükseltmenize olanak tanıyan araçlara da ev sahipliği yapar. İstatistiklerinizden aşağı doğru kaydırdığınızda YouTube sürenizi yönetmek için Araçlar'ı göreceksiniz. Bunun altında ilk zaman sınırlayıcı aracınızı bulacaksınız: Mola vermemi hatırlat. Etkinleştirildiğinde, YouTube belirli bir süre video izledikten sonra mola vermenizi hatırlatır.

Diğer yandan, daha fazla izlemek istiyorsanız, Otomatik Oynat sonraki videoya geçmek, mevcut videonuz bittiğinde YouTube'un önerilen bir videoyu oynatmasına izin verir. Programlı özet, belirli bir zamanda günlük bir özet gönderir, böylece günlük düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

Gizli modu etkinleştirme ve Videoları İzleme Geçmişinizden kaldırma

Gizli modu etkinleştirme ve Videoları İzleme Geçmişinizden kaldırma

YouTube önerilerine kolayca bağlanabilirsiniz. Video izlemek ve algoritmayı keskinleştirmek için uzun zaman harcadınız ve ihtiyacınız olan son şey, öğleden sonra genç kuzeninizle YouTube akışınızın algoritmasını tamamen değiştirecek alakasız çizgi film videoları izlemektir. Bu nedenle Gizli mod var.

Bir sonraki izleme seansınızın, izleme geçmişinizde kaydedilmesini istemiyorsanız, YouTube uygulamasının sağ üst köşesindeki profil resminize dokunup Gizli modu aç öğesine dokunarak Gizli modunu açmanız yeterlidir. Mod etkinken sağ üstte Gizli sembolü görünür ve kapatmak için sağ üst köşedeki sembole ve Gizli modu Kapat'a dokunun.

Zaten hatırlamak istemediğiniz videoları izlediyseniz, bunları İzleme Geçmişinizden silebilir ve YouTube'un benzer videolar önermesini durdurabilirsiniz. Sağ alt taraftaki Kütüphane simgesine, ardından Geçmiş'e dokunun. Kaldırmak istediğiniz videoyu bulun, ardından kırmızı Kaldır düğmesi görünene kadar sola kaydırın veya videonun sağ üst kısmındaki üç noktaya dokunun ve İzleme geçmişinden kaldır'a dokunun.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

iPhone'da web siteleri nasıl engellenir? Önceki

iPhone'da web siteleri nasıl engellenir?

Twitch'te birini nasıl engellersiniz? Sonraki

Twitch'te birini nasıl engellersiniz?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.