Baba Filmi Hakkında Az Bilinen 10 İlginç Bilgi


Sinemanın en önemli serilerinden biri olan The Godfather hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız ilginç bilgiler.

Baba serisi sinemanın başına gelmiş en iyi şeylerden biridir. Francis Ford Coppola'nın bu ölümsüz şaheseri, her ne kadar bir mafya filmi gibi görünse de, New York'ta yaşayan İtalyan Corleone ailesinin; aile, güç, iktidar ve hırs mücadelesini anlatır. Bu üç kuşak mafya antolojisinde, Marlon Brando, Al Pacino ve Robert De Niro kariyer performansı verdiler. 

Şimdi gelin Baba serisi hakkında filmin kendisi kadar enteresan, az bilinen 10 ilginç bilgiye. 

10: Coppola'nın Çilesi 

Francais Ford Coppola

Francais Ford Coppola'yı dünyanın en ünlü yönetmenlerinden biri haline getiren Baba serisi, yönetmen için büyük bir nimet olabilir. Ama ilk filmin çekiliş süreci Coppola için tam bir eziyetten ibaretti. Filmin ortasında neredeyse kovuluyordu. Sürekli yapım şirketi ile kavga ederek didişti. Yapım şirketi Coppola'yı kontrol etsin diye sete başka bir yönetmen gönderdi. Marlon Brando hariç çoğunluğu amatör ve acemi olan oyuncular ile çalıştı büyük ve akıl almaz riskler aldı. Bu da yetmezmiş gibi filmin çekildiği sıralarda gerçek mafya ailelerinden filimi durdurması için tehdit mektupları ve yıldırma mesajları alıyordu. Ama tüm bu zorluklara direnerek ortaya unutulmaz bir iş çıkardı. 

9: Marlon Bronda ve Al Pacino İstenmiyordu

marlon brando, al pacino

Baba serisini bu kadar özel ve unutulmaz kılan faktörlerden biri de, şüphesiz filimin başarılı oyunculukları. Hem Marlon Brando hem de Al Pacino performansları ile filmi şahlandırdılar. Peki Baba serisini onlarsız hayal edebiliyor musunuz? Çünkü yapım şirketi Marlon Brando'nun da Al Pacino'nun da filmde yer almasını istemiyordu. Brando'yu çalışması zor biri olduğu ve siyasi görüşlerinden dolayı istemeyen yapım şirketi, Al Pacino'ya da çok meşhur olmadığı ve kısa boylu olduğu için sıcak bakmıyordu. Yapım şirketi “ISRARLA” başka kişiler önerse de Coppola bu konuda da direndi ve ikiliyi filme öyle ya da böyle dahil etti. Geriye dönüp baktığımızda iyi ki de etti diyoruz. 

8: Portakal ve Ölüm

The Godfather

Fark etmemiş olabilirsiniz ama Baba serisinde portakal önemli bir yer tutar. Özellikle ilk filmde bir kaç sahnede görünür. İşin ilginç yanı ise, portakalın göründüğü her sahnede ya biri ölür ya da ölüme yaklaşır. Portakala dokunan, onu yiyen ya da bir şekilde etkileşime geçen herkes bir şekilde tehdit altına girmiş olur. Don Corleone'nin vurulduğu sahnenin hemen öncesinde olduğu gibi. Vito, öldüğü sahnenin hemen öncesinde ise torunuyla şakalaşırken ağzına portakal kabuğu sıkıştırıyor. 

7: Gerçek At Kafası

<a href='/at-kafasi-sahnesi/'>at kafası sahnesi</a>

Baba serisinin en çarpıcı sahnelerinden biri de Hollywood yapımcısının yatağında gördüğü kesilmiş at kafası sahnesiydi. Francis Ford Coppola, bu sahne ile kendisini sürekli baskı altında bırakan yapımcılardan incelikle intikam almış gibi. Sahneyi bu kadar çarpıcı yapan detay ise: sahnede gerçek bir at başının kullanılması. Başlarda getirilen plastik at başları gerçek bir his vermeyince, yönetmen gerçek at başı kullanmak ister ve bir köpek yemi fabrikasında halı hazırda olan bir at kafası getirtilir. İşin diğer ilginç yanı ise, yapımcıyı oynayan John Marley'e at kafasının gerçek olduğu söylenmez. Durumu sahne sırasında öğrenen Marley'in çığlığı ise gerçek hisleri. 

Yönetmen Coppola, bir röportajda, gerçek at kafası kullandığı için hayvan severlerin tepki gösterdiği sorusuna şöyle bir cevap verdi: 

“Filmde birçok insan öldürülüyor ancak herkes at konusunda endişeli. Ancak bilmedikleri bir şey var. O at kafası bir hayvan maması üreticisinden geldi ve o fabrikada sevdiğiniz köpeklerinize mama üretmek için her gün 200 at kesiliyor .”

6: Giriş Sahnesindeki Kedi 

baba

Marlon Brando'nun canlandırdığı Don Corleone ile bütünleşen kedi, aslında senaryoda yoktu. Yönetmen çekimden önce bahçede dolanan bir kedi görüp Brando'dan kediyi kucağına almasını ister. Kedi, Brando'nun kucağında durmayıp sürekli ellerini çizdiği için giriş sahnesi uzadıkça uzar. Ama hem Brando'nun o sahnedeki oyunculuğu hem de filmin kazandığı başarı sayesinde, Baba'nın kedisi dünyanın en ünlü kedisi haline gelir. 

5: Aynı Role 2 Oscar 

Robert De Niro, Marlon Brando

Vito Corleone rolü o kadar etli bir rol ki, onu canlandıran iki farklı aktöre de Oscar kazandırdı. Serinin birinci filminde Marlon Brando, Vito Corleone rolü ile en iyi erkek oyuncu Oscar'ı kazanırken, 2. filmde Vito'nun gençliğini canlandıran Robert De Niro en iyi yardımcı erkek Oscar'ı kazandı. Brando ve De Niro, Oscar tarihinde aynı karakter için farklı ödüllere layık görülmüş tek isim olma özelliğine sahipler.

4: Luca Brasi'nin Heyecanı 

Luca Brasi

Baba'nın en sadık adamlarından biri olan Luca Brasi rolüne hayat veren Lenny Montana, aktör olmadan önce profesyonel bir güreşçiydi. Lenny, Marlon Brando gibi büyük bir oyuncunun karşısında oynayacağı için o kadar heyecanlıydı ki, söyleyeceği replikleri her seferinde unutuyordu. Bu tavrı doğal ve gerçekçi bulan yönetmen, sahneyi kesmeden olduğu gibi filme koydu. Brasi'nin Don Corleone ile görüşmeden önce söyleyeceklerini prova ettiği sahne ise Lenny'nin rol için yaptığı şeyin bir kopyası. 

3: Mafya Kelimesinin İlk Filmde Geçmemiş Olması 

baba

Baba, her ne kadar bir mafya ailesini anlatsa da ilk filmde ‘Mafya' kelimesi hiç geçmemiştir. İkinci filmde ise Michael'ın senato sahnesinde bir kaç kez bu sözcük geçer. Mafya babası Joe Colombo ve İtalyan-Amerikan İnsan Hakları derneği, ilk başlarda filmin yapımını durdurmak için bir kampanya dahi başlatmıştı.

2: Brando ve Buldog Köpek Ağızlığı

marlon brando

Marlon Brando, Baba filminin çekileceğini duyduğu sırada İsviçre'den bir deneme videosu gönderir. Don Corleone karakterinin bir buldog köpeğine benzemesi gerektiğini düşündüğü için ağzına da pamuk tıkar. Çekimler başladığında ise çenenin o şekilde görünmesi için bir dişçi tarafından Brando'ya bir ağızlık yapıldı. O ağızlık şu an New York'ta bir müzede sergilenmektedir. 

1: Baba New York'un Kanalizasyon Borularını Tıkadı

the godfather

1974 senesinin 16- 18 Kasım tarihlerinde New York Belediyesi saat 23.00 de kanalizasyon borularında bir sorun olduğunu fark eder. Olayı inceleyen ekibin vardığı sonuç ise, Baba'nın ne kadar iyi bir film olduğunu kanıtlıyor. Çünkü ekibin vardığı sonuç şudur: Kanalizasyonun tıkanma sebebi Baba filmidir. Film, NBC kanalında 2 gece boyunca 9–11 arası televizyonda gösterildiği için insanlar tuvalet ihtiyaçlarını filmin bitimine saklamış. Saat 11 olup da film bittiğinde, bir çok insan aynı anda sifona bastığından borularda bir tıkanma meydana gelmiş. 

Bonus bilgi: Baba filminin ilki Türkiye'de gelmiş geçmiş en çok izlenen film olmaz özelliği taşır. 


Yazarın Diğer Yazıları

Snapdragon 875 SoC ve 48MP Geniş Açılı Lens: Xiaomi Mi 11 Önceki

Snapdragon 875 SoC ve 48MP Geniş Açılı Lens: Xiaomi Mi 11

OnePlus 9 Amiral Gemisi Serisi Üç Modelde Piyasada Yer Alacak! Sonraki

OnePlus 9 Amiral Gemisi Serisi Üç Modelde Piyasada Yer Alacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.