Elon Musk, Son Çılgınlığı 'Neuralink Çipi'ni Tanıttı

Elon Musk, Son Çılgınlığı 'Neuralink Çipi'ni Tanıttı

SpaceX ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk, uzun süredir gündemde olan ve insan beynini bilgisayara bağlayacak teknolojiyi tanıttı.

2020 yılının en çok konuşulan dahisi Elon Musk, bu kez de devrim yaratacak bir teknoloji ile karşımızda. Musk insan beynini bilgisayara bağlamayı hedefleyen Neuralink teknolojisiini tanıttı. 

Elon Musk

Neuralink Yeni Bir Çağın Başlangıcı Olabilir 

İnsan beynini dijital ortama bağlama fikri uzunca bir süredir konuşulan ve üzerinde çalışılan bir durum. Ama bu konuda somut bir gelişme kaydedilmemişti. Elon Musk'un sahibi olduğu Neuralink Corp. bunu somutlaştırıp ticari bir şeye dönüştüren ilk şirket.  Eğer Musk'ın planları gerçekleşirse bu teknoloji yeni bir çağın başlangıcı olabilir. 

İlk Test Bir Domuz Üzerinde Denendi 

Neuralink

Sunumunu Elon Musk'ın yaptığı Neurolik tanıtımında, ilk implant canlı yayında bir domuz üzerinde denendi. Domuzun kafasına takılan çip sayesinde, hayvanın beynindeki sinyaller tanıtım lansmanındaki ekrandan takip edildi. Daha önceki testler ise fareler üzerinde yapılmıştı. Musk, tanıttığı teknoloji ile ilgili, "Bu cihaz, insanların Tesla'sını çağırması, video oyunu oynaması veya omurilik felçli birinin tekrar yürümesini sağlayabilir" dedi.

Neuralink Teknolojisi Nedir? 

Neuralink

Bir beyin-bilgisayar arayüzü olan bu cihaz, beyne takıldığında beynin hareket ve işleyişinin sanal ortamda takip ve analiz edilmesini sağlayacak. Aynı zamanda telefonunuz ile kontrol ettiğiniz çoğu şeyi artık düşünce gücüyle kontrol edebileceksiniz. Bu teknolojinin çoğu hastalığı da iyleştireceği öngörülüyor. 

Lansmanda tanıtılan cihazın özellikleri ise şöyle: 

Neurolink

- Sadece 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip,

- Bataryası 1 gün boyunca yetecek,

- Her bir cihazda 1024 elektrot var; var olan diğer teknolojilerden daha yüksek hız vadediyor,

- Elektrotların beyne ulaşan kabloları saç tellerinden daha ince,

- Sıcaklık ve basınç gibi verileri ölçebiliyor,

- Bluetooth ile çalışıyor,

- Seri üretime geçirilip tüketiciye sunulması hedefleniyor,

-  Bir lazer göz ameliyatı kadar kolay, sadece dakikalar içerisinde uygulanıyor,

- Cihaz takılırken anestezi ile uyutulmaya gerek duyulmuyor,

- Enfeksiyon riski yok,

- Büyük kasklar, uzun kablolar ve dev sensörler bulunmuyor,

- Cihaz, internete bağlanabilen her türlü elektronik aletin beyin sinyalleriyle yani düşünceler vasıtasıyla kontrol edilmesini sağlıyor.

Neuralink Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

Şimdiden büyük heyecan yaratan teknolojinin sürüm halinde üretimine başlanması için, klinik olarak insanlar üzerinde bir yan etkisinin olmayacağının kanıtlanması gerekiyor. Şimdiden testlere başlayan şirket, çipin insan vücudunda bir hasara yol açmadığını kanıtlarsa, üretimine başayacak. 


Yazarın Diğer Yazıları

Gerçek Hikayelerden Uyarlanan 13 Korku Filmi Önceki

Gerçek Hikayelerden Uyarlanan 13 Korku Filmi

iPhone ve Samsung Galaxy'ye dişli bir rakip çıktı Sonraki

iPhone ve Samsung Galaxy'ye dişli bir rakip çıktı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.