Fortnite, App Store ve Google Play Store'dan Kaldırıldı

Fortnite, App Store ve Google Play Store'dan Kaldırıldı

Epic Games şirketinin ünlü atış oyunu, ödeme seçeneklerini ihlal ettiği gerekçesiyle, Apple ve Google tarafından silindi.

Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen mobil oyun Fortnite, oyun içinde ödeme seçeneği sunduğu için, önce App Store'dan ardından Google Play Store'dan kaldırıldı. 

Büyük bir mobil oyuncu kitlesine sahip olan Fortnite, bu günlerde, dünyanın iki büyük devi Apple ve Google ile sorunlar yaşıyor. Son yaptığı güncelleme sonrasında Apple tarafından tüm İOS cihazlardan kaldırılan oyun bir darbeyi de Google Play store'dan yedi. 

Fortnite Neden Kaldırıldı?

Oyunun fanları Fortnite'ın neden kaldırıldığını merak ederken, Apple konu ile ilgili açıklama yaptı. Apple yetkilileri, Epic Games'in son güncelleme ile ödeme yöntemini değitirdiğini ve bunun Apple ilkelerine aykırı olduğunu belirtti. 

Yüzde 30 Komisyon

İOS ve Android işletim sistemlerinden indirilen her bir ücretli oyun için, Apple ve Google yüzde 30 komiyon alıyor. Şirket, Fortnite için yaptığı son güncellemede oyun içi satın almaları direkt olarak kendi üzerinden yapınca, iki cihazın mağazasından da kaldırıldı. 

Fornite CEO'sundan Hamleye Tepki 

Epic Games'in CEO'su Tim Sweeney iki büyük şirketin bu hamlesine büyük tepki göstererek, olayı mahkemeye taşıyacağını söyledi. Sweeney:  "Apple insanların uygulamalara erişmek için kullandığı telefonları yapıyor diye şirketlerin kazancını ellerinden alma hakkı yok" dedi

Apple ise daha uzlaşmacı bir tavır takınarak, "durumu çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını" ifade etti. 


Yazarın Diğer Yazıları

Beklenen Oyun Bilgisayarı Redmi G Tanıtıldı! İşte Detaylar Önceki

Beklenen Oyun Bilgisayarı Redmi G Tanıtıldı! İşte Detaylar

Donald Trump TikTok Rakibi Triller'da Hesap Açtı! Sonraki

Donald Trump TikTok Rakibi Triller'da Hesap Açtı!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.