Japonlar Transformens Benzeri Dev Robot Yaptı


JAPON yapımı dev robot 18 Metre Yüksekliğinde, 25 ton ağırlığındaki Gundam rotobu ilk adımını attı

1970'lerin popüler anime dizisi 'Mobile Suit Gundam'daki robotlara benzer şekilde inşa edilen 18 metre yüksekliğinde ve 25 ton ağırlığındaki insansı dev robot, on yıllardır manga ve anime sanatının geliştirdiği robot kültürünün önde gelen figürlerinden biri olan Gundam'ı yıllar süren çalışmalardan sonra, gerçek hayatta da harekete geçirdi.

Yokohama şehrindeki Gundam Fabrikası'nda bu hafta denemeleri başarıyla gerçekleştirilen dev robot için 1 Ekim'de planlanan resmi açılış töreni ise koronavirüs pandemisi nedeniyle gelecek aylara ertelendi. 

Dev robot, yürüyüp diz çökerken tüm gövdesini ve ardından sağ kolunu ve parmaklarını hareket ettirirken görülüyor. 

Daha önce heykeli dikilmiş Gundam'ın hareketli robotunu 6 yıl önce tasarımlamaya başlayan mühendislerin 24 hareket edebilir parçanın hepsinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için her parçaya ağırlık kısıtlaması getirdiği belirtildi. Askeri amaçlı bilim kurgusal geçmişi bulunan Gundam'ın parçaların toplamından tam işlevli insansı robota dönüşümü, Japon geleneklerine uygun gerçekleşti. Jotoshiki denilen binaya tavan yerleştirme törenini Gundam'a uyarlayan Şinto rahipleri, ilkin bedeni kurulan robotun ardından başının yerleştirilmesini törenle kutsadı.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Huawei Rekabeti Arttırmak İçin Ekran Pazarına Giriyor!

Sonraki

Samsung, TV Plus Hizmetini Ücretsiz Bir Şekilde Sunacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.