Netflix vs. Amazon Prime... Hangisi daha iyi?


Netflix ve Amazon Prime'a gelince, çok sıkı bir rekabet ve dikkate alınması gereken birkaç faktör var. Bu faktörler fiyat, içerik ve uyumlu cihazlardır.

Kablolu ve Uydu TV günleri geride kalıyor ve akış hizmetlerine geçişe direnenler yakında çağa ayak uyduramadıklarını farkedecekler. Netflix ve Amazon Prime gibi isteğe bağlı video platformları, kullanıcılarına istedikleri zaman istedikleri filmi ya da diziyi ve hatta belgeselleri izleme lüksü kazandırıyor. Bu akış hizmetleri, kullanıcıların aynı anda birden fazla cihazda içerikleri izlemesine, daha sonra izlenebilecek içeriği indirmesine ve geleneksel televizyon seti dışındaki cihazlardan erişilmesine olanak tanır.

Netflix vs. Amazon Prime... Hangisi daha iyi?

<a href='/netflix/'>Netflix</a> vs. Amazon Prime

Fiyat

Önce Netflix'in üç katmanlı fiyatlandırma paketlerine bir göz atalım. Cüzdanınıza ve hesaptan faydalanmak isteyen kişi sayısına bağlı olarak, üç paketten birini seçebilirsiniz.

Temel üyelik: 17,99 TL/ay - Tek cihaz, SD çözünürlük

Standart HD: 29,99 TL/ay - İki cihaz, HD çözünürlük

Özel Ultra HD: 41,99 TL/ay - 4 cihaz, Full ve Ultra HD çözünürlük

Sıra Amazon'da. Amazon ile zaten hesabı olan kişiler için uygun olan Amazon Prime var. Popüler filmler ve TV programlarının yanı sıra özel Amazon Orijinal içeriklerinin de keyfini çıkarın. Prime Video'ya aylık 5,99 € karşılığında katılıp istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Amazon Prime'da alışveriş yaparken, ücretsiz gönderim gibi birkaç avantajdan bahsetmiyorum bile.

İçerik

Netflix ve Amazon Prime'ın her ikisinin de dış kaynaklı programların yanı sıra başka hiçbir yerde bulunamayan orijinal dizileri ve filmleri olmasına rağmen, Netflix'in genel olarak daha geniş bir kataloğu vardır. Bu nedenle, ikisi arasında seçim yapmak, bireysel olarak size ve programlamadaki zevkinize kalmıştır. Netflix, Titans ve Narcos gibi TV dizileri sunarken, Amazon Prime'ın The Grand Tour ve The Man in the High Castle gibi hitleri var.

Filmler söz konusu olduğunda, Amazon Prime'ın Netflix'ten daha geniş bir kütüphanesi var.

Amazon Prime'ın sahip olduğu en büyük avantaj, Netflix'ten veya bu konudaki diğer herhangi bir akış hizmetinden daha yeni yayınların haklarını alma yeteneğidir. Bununla birlikte, Amazon Prime'daki bu yeni sürümlerin çoğu yıllık abonelik paketine dahil değildir. Anlaşılır bir şekilde, bu, abonelerinin çoğunun kafasını karıştırsa da, işin aslı, Amazon Prime'ın yıllık 119 dolarlık pakete dahil olmayan iki premium içerik grubuna sahip olmasıdır.

Gruplardan biri Storefront, ikincisi Amazon Channels. Storefront yeni edinilen sürümleri içeriyor ve bunları izlemek için 4 $ 'a kadar ödeme yapıp satın almanız veya kiralamanız gerekiyor. Diğer yandan Amazon Kanalları, HBO, Starz ve Epix gibi üçüncü taraf tedarikçilerin içeriklerine erişmenizi sağlar.

Arayüz

Netflix

Artık kimin daha fazla ve hangi miktarda içeriğe sahip olduğu konusunu belirlediğimize göre, iki akış hizmetinin kendilerini inceleyelim ve arayüzlerine bakalım. Netflix, tasarımını tüm gadget'larda standartlaştırmıştır ve bu, daha önce TV'nizde izliyorsanız çalma işleminizi akıllı telefonunuzdan devam ettirmenizi sağlar. Ayrıca, beğenebileceğiniz benzer diziler için önerilen bir listeyi uyarlamak için geçmiş izleme alışkanlıklarınızı kullanır. Kullanıcı dostu ve sezgisel arayüz, çok az zorlukla ya da hiç zorlanmayacağınız dizileri aramak ve kaydırmak için katalogda ilerlemenizi sağlar.

Amazon Prime

Amazon Prime, Netflix'inki kadar sorunsuz olmasa da, arayüz söz konusu olduğunda da kötü değil. Amazon Prime'ın arayüzündeki benzersiz bir özelliğe "X-ışını" denir. Ekranın sol üst köşesinde bulunan bu özellik, izlediğiniz şovun yanı sıra oyuncu kadrosu biyografileri ve geçmiş çalışmaları hakkında genel bir bilgi edinmenizi sağlar. Ayrıca, "Müzik" simgesini tıklayarak, söz konusu bölümde veya filmde kullanılan tüm müziklerin bir zaman damgasıyla birlikte bir listesini alırsınız. Bu şekilde, kullanılan şarkıları tanımlamak için Shazam gibi bir uygulama kullanmanız gerekmez.

Uyumlu cihazlar

Bu hizmetleri yayınlamak için kullanabileceğimiz geniş cihaz yelpazesi, çoğu kullanıcı için sorunsuz bir deneyim sağlar. Netflix, bilgisayarınızdan akıllı telefonlarınıza ve akıllı TV'lerinize kadar hemen hemen her cihazla uyumludur. Herhangi bir akış hizmetinin en geniş uyumluluk listesine sahiptir.

Amazon Prime, çok sayıda cihazla da uyumludur. Bunlar arasında Roku, Apple TV, Xbox One, PlayStation 3 ve 4, Nintendo, Chromecast ve elbette Amazon Fire TV yer alıyor.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Apple Watch'ta Can Sıkıcı Bildirimleri Hızlı Bir Şekilde Kapatma

Sonraki

Rolleri için aşırı kilo alan ya da veren 14 oyuncu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.