Rasim Öztekin Kavuğu Şevket Çoruh'a Devredecek

Rasim Öztekin Kavuğu Şevket Çoruh'a Devredecek

Geleneksel Türk Tiyatrosunun simgesi olan kavuğun son sahibi Rasim Öztekin, kavuğu Şevket Çoruh'a devredeceğini açıkladı.

Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun ve tuluat ( doğaçlama ) sanatının ustalarının birbirlerine aktardıkları "kavuğun" son sahibi Rasim Öztekin, kavuğu 20 Eylül'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde düzenleyeceği törende Şevket Çoruh'a devredecek. 

Rasim Öztekin'in Açıklaması 

Türk Tiyatrosunun en büyük nişanelerinden biri sayılan "kavuk" Kel Hasan Efendi'den başlayarak sırasıyla; İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve en son Rasim Öztekin'e kadar geldi. Kavuğu dört sene önce Ferhan Şensoy'dan devralan Rasim Öztekin, sağlık  sorunlarından dolayı artık tiyatro yapamadığını, bu sebeple de hiç bekletmeden kavuğu Şevket Çoruh'a devretmek istediğini açıkladı. 

Neden Şevket Çoruh?

Kavuğu vermek için neden Şevket Çoruh'u seçtiğini ise şu şekilde açıkladı usta tiyatrocu: "Büyük özverilerle "Baba Sahne'yi" kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh'a Türk Tiyatrosu'na bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim. Tiyatroya gönül verenleri 20 Eylül'de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde gerçekleştirilecek Kavuk Devir Teslim Töreni'ne bekliyoruz." 20 eylülde Şevket Çoruh tiyatronun 6. kavuklusu olacak. 

Şevket Çoruh Kimdir?

Şevket Çoruh

Rasim Öztekin'in açıklamasından sonra Twitter'da TT olan Şevket Çoruh kimdir? İşt eŞevket Çoruh'un hayatı ve yaptıkları: 

Artvinli olan Şevket Çoruh, İstanbul'da doğup büyüdü. Şu an 47 yaşında olan tiyatrocu,  liseden sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde tiyatro eğitimi aldı. 1990'larda Çiçek Taksi dizisi ile tanınan oyuncu, 2006 yılından bu yana Arka Sokaklar adlı dizide oynuyor.

Çoruh, 2015 yılında Kadıköy'de "Baba Sahne" isimini verdiği bir tiyatro satın aldı.  Baba Sahne,1 Nisan 2017'de Şevket Çoruh'un ustası olarak gördüğü oyuncu Savaş Dinçel'in 75. doğum gününde açıldı. Tiyatronun açılışında Müjdat Gezen, kendisinde bulunan İsmail Dümbüllü'nin fesini kendisine hediye etti. 

 

 


Yazarın Diğer Yazıları

Google Chrome Tarayıcısı, Android Kullanıcıları İçin Yenilendi! Önceki

Google Chrome Tarayıcısı, Android Kullanıcıları İçin Yenilendi!

Xiaomi, 2020 Yılının İkinci Çeyrek Raporunu Açıkladı Sonraki

Xiaomi, 2020 Yılının İkinci Çeyrek Raporunu Açıkladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.