90'ların Unutulmaz Çizgi Filmleri


90'larda çocuk olan herkesin bugün bile özlemle hatırladığı birbirinden güzel 10 çizgi film.

<a href='/90-lar/'>90'lar</a> çizgi filmler

Şu an 25 ve 30 yaşında olan herkes 90'larda çocuktu. 90'larda çocuk olan herhangi birine aklında kalan 3 şeyi söyle derseniz, muhtemelen size her evde olan o meşhur perdeyi gösterir, atarisinden bahseder ve izlediği o şahane çizgi filmleri konuşur. Henüz tabletleri olmayan 90 kuşağı çocuklarının en büyük eğlencesi, gün içinde yayınlanan ve bizce dünyanın en iyisi olan çizgi dizilerdi. Biz de bu haberimizde 90'larda çocuk olanların unutamayacağı en iyi çizgi filmlerden 10 filmlik bir liste derledik. Spoiler uyarısı: Listenin sonlarında gözleriniz özlemle dolabilir. 

10- The Flintstone - Taş Devri

Çakmaktaşlar

90'larda çocuk olup Çakmaktaş ve Moloztaş ailesini tanımayan yoktur. Tüm zamanların en başarılı çizgi filmlerinden biri olan bu yapımı Türkiye'de sadece çocuklar izlese de Amerika'da yetişkinler için de hazırlanan bir sit-com olarak ortaya çıktı. Çakmaktaşlar, 1960 yıllında Hanna- Barbera tarafından oluşturdu. Hanna- Barbera'yı daha önce duymamış olabilirsiniz. Ama bu ülkede yaşayan hemen herkes onların işlerinden en az bir tanesini hayatı boyunca 1 kere görmüştür. William Hanna ve Joseph Barbera isimli bu iki yönetmen ve animatör, çizgi film dünyasının efsanesidir. Hanna-Barbera isminde kurdukları animasyon stüdyosunda sayısız film yapan ikilinin yaptığı filmlerden bazıları; Taş Devri, Jetgiller , Scooby Doo, Şirinler, Ayı Yogi ve Tom ve Jerry. 

İkilinin en başarılı işlerinden biri de Taş Devri oldu. Fred Çakmaktaş, karısı Wilma, komşuları Barney ve Betty, çocukları Çakıl ve Bambam. Çakmaktaş ailesinin sadık hayvanı Dino'yu da unutamayız. Hikaye Millattan önce 10.000 yılında geçse de, her şey teknolojik ve 60'lardaki gibidir. Bir farkla: her şey taştandır ve hayvanların gücünden faydalanılır. 1960–66 yılları arasında toplamda 166 bölüm çekilen Taş Devri, literatüre Fred Çakmaktaş'ın Meşhur “Yabba Dabba Doo” ünlemini de kazandırdı. 

Taş Devri'nin inanılmaz başarısından sonra, Hanna- Barbera ikilisi, bu kez aynı konseptin gelecek zamanda geçen bir versiyonunu yapmak istediler. Bu sayede de Jetgiller ortaya çıktı. Hem çizim tekniği hem de hikaye anlatımı olarak Taş Devri ile benzerlik gösteren Jetgiller, Orbit şehrinde yaşayan George Jetgill ve ailesinin maceralarını anlatır. Uçan arabaların, fütüristik aletlerin, ve robot hizmetçilerin olduğu bu çizgi dizi, bugün bize normal gelen görüntülü konuşma ya da akıllı saat gibi teknolojileri 1960 ve 80'lerde anlatmıştır.  

9- The Jetsons - Jetgiller

Jetgiller

Taş Devri'nin inanılmaz başarısından sonra, Hanna- Barbera ikilisi, bu kez aynı konseptin gelecek zamanda geçen bir versiyonunu yapmak istediler. Bu sayede de Jetgiller ortaya çıktı. Hem çizim tekniği hem de hikaye anlatımı olarak Taş Devri ile benzerlik gösteren Jetgiller, Orbit şehrinde yaşayan George Jetgill ve ailesinin maceralarını anlatır. Uçan arabaların, fütüristik aletlerin, ve robot hizmetçilerin olduğu bu çizgi dizi, bugün bize normal gelen görüntülü konuşma ya da akıllı saat gibi teknolojileri 1960 ve 80'lerde anlatmıştır.  

Baba George Jetgill, karısı Jane, havalı ve ergen kızları Judy, küçük oğulları Elroy, robot hizmetçileri Rosie ve George'un Kemal Unakıtan'a benzeyen sinirli ve huysuz patronu Bay Spacly. 90'larda Jetgiller'i izleyen her çocuk “vay be dünyanın bu hale geleceğini görebilecek miyiz bir gün?” diye hayal kurmuştur. 

8- Lucky Luke- Red Kit

Orjinal adı Luky Lucke olan Red Kit, dünyanın en ünlü kovboyudur. Gölgesinden bile hızlı silah çeker, evinden uzakta yalnız bir adamdır , her daim cool ve kadınlara karşı kibar ve centilmendir. Ayrıca Dalton Kardeşler'in de baş belasıdır. Belçikalı karikatürs Morris ve Fransız yazar Gossini tarafından oluşturulan bu ünlü kovboy, Vahşi Batı'nın adalet sağlayıcısıdır. Atı Düldül ve ve köpeği Rin Tin Tin ile suçluları para almadan yakalayan bu çevik kahraman, aynı zamanda iyi kalpli ve muziptir de. Sırf çocuklara kötü örnek olmasın diye sigarayı bırakmıştır kendisi. Sonrasında otçu olmuş olsa da Red Kit'i sevmeyen yoktur. Red Kit, her defasında Dalton Kardeşler'in planlarını baltalar ve onları hapse tıkar. Şerifin beceriksizliği yüzünden Daltonlar yine hapisten kaçar. Ama Red Kit yılmaz ve tekrar Daltonlar'ın peşine düşer.

7- Scooby Doo- Scooby Doo 

4 arkadaş ve 1 köpeğin gizemli maceralarını anlatan Scooby Doo, 1960'lı yıllarda başladığı yayın hayatına bugün bile devam ediyor. Her bölümde Scooby Doo ve arkadaşları hortlak ve hayaletlerle dolu bir macerayı çözme çabasına girerler. Bölümün sonuna gelindiğindeyse sürpriz sonlu bir şey olur ve hayalet ya da hortlak sandıkları şeyin aslında birilerinin oyunu olduğu anlaşılır. Çizgi film ile ilgili üretilen en meşhur teori ise Shaggy'nin esrar içen bir hippi olduğu, kafası kıyak olduğu için de köpeği Scooby Doo'nun konuştuğunu düşündüğü teorisidir. 

6- The Mask- Maske

Maske

Stanley Ipkiss bir bankada çalışan, asosyal, sessiz ve sinik bir tiptir. Bir gün tesadüfen bir maske görür. Maskeyi yüzüne taktığında ise, olduğu kişiden çok farklı birine dönüşür: hareketli, çılgın, düstursuz, süper güçleri olan yeşil bir anti kahraman. Artık kılıktan kılığa giriyor, çok hızlı hareket edebiliyor ve kötülere hayatı zindan ediyor. 1994 yılında Jim Carrey'nin Maske'yi canlandırdığı filmden aynı isimle uyarlanan çizgi dizi serisi, 95–97 yılları arasında toplamda 3 sezon olarak yayınlandı. Aynı zamanda serinin çizgi romanları da mevcut. 

5- Wile E. Coyote and Road Runner- Coyote ve Road Runner

Çakal Coyote, Road Runner

Çizgi film evrenin Tom ve Jerry ile beraber en azılı iki rakibi Çakal Coyote ve Road Runner'ın maceraları 90'lar çocuklarının en büyük eğlencelerinden biriydi. Amerika'nın Güneyindeki çöl bölgesinde geçen çizgi dizinin, her bölümü neredeyse birbirinin aynısı olsa da büyük bir keyifle izlenirdi. Çakal Coyote, Road Runner'ı avlamak için ayrıntılı ve ilginç planlar yaparak absürt mekanizmalar hazırlar. Acme şirketinden aldığı bu malzemeler bir şekilde arızalı çıkar ve günün sonunda Çakal Coyote ya bir uçurumdan düşer ya da bir yerlere çarparak başarısız olur. Sadece hızlı koşup “Beep Beep” sesi çıkararak tüm tuzakları bertaraf eden Road Runner'a hepimiz biraz sinir oluruz. Coyote'nin şu hayatta Rooad Runner ve yer çekiminden ne çektiğini bir Allah bilir bir de biz 90'lılar. 

4- The Smurfs- Şirinler 

Şirinler

Şirinler aynı köyde sevgi ve dayanışma içinde yaşayan küçük mavi yaratıklar olarak tüm dünyanın sevgisini kazandı. Ama sonradan hakkında çok sayıda şey söylendi. Şirinlerin komünizm propagandası yaptığı iddiası artık dedikodunun da ötesinde. Bunu iddia edenlerin gerekçesi ise, köyde para diye bir şeyin olmaması ve komün bir hayatın benimsenmesi, -ki tembel şirin hiç çalışmadığı halde diğerleri ile aynı şartlarda yaşar- Şirin Baba'nın sakalı ile Karl Marx'ı andırması, başındaki kırmızı şapkanın komünizmin kızıl bayrağını temsil etmesi, Gargamel'in cübbeye benzer kıyafeti ile din ve kapitalizmi temsil ettiğinin söylenmesi ve daha neler neler. Tüm bunların yanında Şirinler küçük büyük herkesin sevgisini kazanan bir çizgi film oldu. Üstelik artık şirinleri görmek için iyi bir çocuk olmanıza da gerek yok. Youtube elinizin altında istediğiniz zaman açıp izleyebilirsiniz.

3- Tom ve Jerry- Tom ve Jerry 

Çizgi filmlerin efsane ikilisi Hanna- Barbera'nın ilk önemli işi olan Tom ve Jerry, ikiliye dünya çapında ün kazandırdı ve sonraki çizgi filmlerin yolunu açtı. 1940'ta yayın hayatına başlayan bu çizgi dizi, 13 defa Oscar ödüllerine aday gösterilip bunların 7'sini kazanmıştır. Ev kedisi Tom ve aynı evde bir delikte yaşayan fare Jerry arasındaki amansız mücadelede, kurnaz ve zeki Jerry her daim galip gelir. Tom'un başarılı olduğu anlar ise nadirdir. Sadece çocukların değil yetişkinlerin de gönlünü fetheden çizgi film, tüm zamanların en başarılı çizgi dizilerinden biri olarak kabul edilir. 

2- Captain Tsubasa- Kaptan Tsubasa  

Tsubasa

Henüz Ronaldoların esamesi okunmazken Messi Barselona diye bir takımın hayalini kurarken çoktan Barselona forması giymiş Kaptan Tsubasa vardı. Dünyanın bu en ünlü futbolcusu, 1981 yılında manga serisi olarak ortaya çıktı ilk. Gördüğü ilgiden sonra animesi de yapılan dizinin baş kahramanı Tsubasa Ozora'dır. En büyük hayali Japonya milli takımında forma giyip bu forma ile dünya kupasını kazanmaktır. Yeni taşındıkları şehirde Nankatsu takımına girer. Ne var ki takım Allah'a emanettir. Tsubasa; hırsı, sporcu zekası ve inanılmaz yeteneği ile takımı da beraberinde toparlar. Futbolu sevin ya da sevmeyin Tsubasa 90'larda çocuk olan herkesin hafızasında bir şekilde yer etmiştir. Koş koş sonu gelmeyen sahaları, yamulan topları, yer çekimi kurallarını alt üst eden estetiği ve Tsubasa, Işizaki, Genzo Wakabayaşisi ile çizgi filmlerin efsanesidir. Bugün bile jeneriği duyulduğu anda insanı 20 yıl öncesine götürür. 

1- Bugs Bunny- Bugs Bunny  

Bugs Bunny

Tüm zamanların en sevilen çizgi karakteri ve dünyanın en ünlü tavşanı Bugs Bunny. 1940'ta ortaya çıktığında, kıvrak zekası, hazır cevap oluşu ve eğlenceli tavırlarıyla kısa sürede bir kültür ikonuna dönüştü. Elinden düşürmediği havucu ve biz seyircilere bakıp 4'üncü duvarı yıkmasıyla zamanının ötesinde bir karakterdir. “Nasıl Gidiyor Canım” repliği ile hafızalara kazınan Bugs Bunny öyle bir karakterdir ki, Hollywood'un kaldırımında yıldızı bulunur. Ayrıca hem Michael Jordan hem de LeBron James ile film çekmiş kaç çizgi film kahramanı tanıyorsunuz?


Yazarın Diğer Yazıları

En Yüksek 5G İndirme Hızına Sahip İlk 10 Ülke! Önceki

En Yüksek 5G İndirme Hızına Sahip İlk 10 Ülke!

Xiaomi Mi TV'ler 82 inçlik, 8K Ve 4K Versiyon İle Geliyor Sonraki

Xiaomi Mi TV'ler 82 inçlik, 8K Ve 4K Versiyon İle Geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.