Aklınızı başınızdan alacak en karmaşık 24 film


Neler olup bittiğini anlamak için beyninizi gerçekten zorlamanız gereken filmlerden oluşan bir liste hazırladık. Bulmacaları çözmede ne kadar iyisiniz görelim!

Karmaşık bir komplo ve kurnazca yazılmış bir senaryoya sahip yoğun ve kafa karıştıran filmleri sever misiniz? Cevabınız '' evet '' ise, bugün çok şanslısınız. Bu tarzda kesinlikle izlemek isteyeceğiniz 24 harika film seçtik. 

Aklınızı başınızdan alacak en karmaşık 24 film


1
Inception
İlk baktığınızda, Leonardo DiCaprio ve ekibinin rüya maceraları çok da karmaşık değil. Aslında, açık, mantıklı bir organizasyon ve yapıya sahiptirler. Ama çok rahat olmayın - bu büyüleyici hikayede kaybolmak, düşündüğünüzden daha kolay. Bu yüzden başınızı kaşımaya şimdiden hazır olun.

2
Memento
Hikaye, karısının katilini arayan eski bir sigorta araştırmacısı Leonard Shelby'nin etrafında dönüyor. Ne yazık ki, ağır bir kafa travması geçiren Shelby, kısa süreli hafıza kaybından muzdariptir. Leonard cinayetten önce her şeyi hatırlıyor ama yeni anıları genellikle 15 dakikadan fazla aklında tutamıyor. Sonuç olarak, her şeyi aklında tutmak için bazı hileler kullanmalıdır, bu da araştırmasını çok daha zorlaştırır. Prison Break'e ilham konusunu olduğuna dair şüphelerim de yok değil hani!

3
Twelve Monkeys
Terry Gilliam'ın bu filmi herhangi bir açıklamaya veya tepki olarak doğmuş resmen: bir bilim kurgu filmi için bariz anlaşılır ve görünüşte klişe bir senaryoyla, bir şekilde kurgu olarak adlandırılamayacak bir film yaratmayı başardı. Dikkat çekici ve dahice bir film. Yavaş akan film, bir anda hızlanır ve son sahnelere kadar sizi filmin içinde tutar. İyi iş, Terry!

4
Vanilla Sky
Zengin bir iş adamının oğlu olan David, çılgın partileri ve güzel kızları seven şımarık bir çocuktur. Sahip olduğu şeylere çok güvenmektedir; zenginliği, güzel görünüşü, ilişkileri. Fakat bir noktada Tanrı onu test etmeye ve ona bir yaşam dersi vermeye karar verir. Bir araba kazasından kurtulduktan sonra, David yeni deforme yüzüyle yaşamaya uyum sağlamak zorundadır. Ama her şey o kadar basit değil: her gece korkunç kabuslar görür. İşte bu noktada kahramanımız hayatındaki bir şeyin yanlış gittiğini farkeder.

5
The Game
Kendinizi bu yönetmenin ünlü stili ile tanıştırmanın bu paranoyak David Fincher gerilim filminden daha iyi bir yolu yoktur. Yönetmen, gerçekliği katmanlar halinde sunar, böylece izleyici olanların gerçek olup olmadığını bilmez. Michael Douglas'ın karakteri, dünyanın ne kadar sağlam olduğunu görmek için kardeşi tarafından oluşturulan bir simülasyon gerçeklik oyununda aklını kaybetmemek için uğraşır. Sonuçta herşeyi olan bir adama ne verebilirsiniz? Elindekileri alıp geri verirsiniz...

6
Mr. Nobody
Seçim paradoksu, Mr. Nobody'nin ana temasıdır. Her adım ve her eylem sizin seçiminizdir. Film bizi meraklandırıyor: geçmişimizin bazı olayları olduğu gibi gerçekleşmeseydi hayatımız tam nasıl olurdu? Evet açıklaması gibi filmde çok karmaşıktır ama yine de Daydream şarkısı için bile defalarca izlenmeli.

7
Shutter Island
Filmin diyalogları ve sesleri kesinlikle sinirlerinizle oynayacak. Kalbimizin en hassas kısmına dokunarak, içinizde bir huzursuzluk oluşturuyor. Ve her şey netleştiğinde ve finalin açık olduğu göründüğünde, hikaye çok farklı bir hal alır.

8
Primal Fear
Bu film izleyiciyi sürekli şaşırtıyor. Hikaye sabit ve yavaş hareket ediyor gibi görünse de, filmin her sahnesi kafanızı karıştıracak yeni, beklenmedik sırlar ortaya çıkıyor. Gerçekten Edward Norton'un en iyi performanslarından biridir.

9
Source Code
Bu, günlük yaşamınızla yapılabilecek bağlantıları olan anlamlı ve büyüleyici bir gerilim. Koltuğunuzdan düşmemeye dikkat edin!

10
Oldboy
Bu film ipucu olmayan bir bulmaca gibidir. O kadar sürükleyici ki, son ana kadar gözlerinizi ekrandan ayıramayacaksınız. Son derece gerçekçi görselleri ve güçlü senaryosu ile film sizi tekrar tekrar sersemletecek ve nefes nefese bırakacak.

11
Interstellar
Bilim kurgu ve yürek parçalayan dramatik unsurların harika kombinasyonu ile film anında bir başyapıt oldu. Filmde bulunan aile, aşk ve ihanet gibi temalar tüm insanlar için ölümsüz ve açıktır. Ama aynı zamanda, sonsuz uzayın gizemli derinlikleri sizi heyecanlandırmakta çok başarılıdır. Yönetmen, evrene kıyasla gerçekten ne kadar küçük olduğumuzu göstererek evrenin müthiş gücünü aktarmayı başardı. Christopher Nolan, bu zıt şeyleri birleştirerek, gerçek bir klasik yarattı.

12
The Prestige
Christopher Nolan'ın yönettiği bu harika film, genç, yetenekli ve iddialı iki sihirbazın karmaşık hikayesini anlatıyor. Her biri seçtikleri alanda başarılı oldu. Ama bu yeterli değil. Diğerini geçme arzusuyla, kendilerini şiddetli, ömür boyu süren bir üstünlük savaşı içinde bulurlar. Soru açık: İngiltere'deki en iyi sihirbaz kim olacak?

13
Now You See Me
Film, dünyanın en büyük illüzyonistlerinden oluşan ve performansları sırasında bankaları soyup izleyicilere bazı gelirler veren bir ekip olan `` Dört Atlı '' hakkında bir hikaye sunuyor. Elit bir FBI ekibi ile kedi ve fare oyunu oynayan bu büyüleyici adamlar sizi hipnotize edecek. Bir uyarı yapmadan geçmeyelim - film başladıktan sonra gözlerinizi ekrandan alamazsınız. Bu yüzden başlamadan önce atıştırmalıklarınızı hazırlayın! Ve burada değinilecek bir şey daha var: filmde gösterilen sihirli hileler ağzınızı açık bırakır ve son derece profesyonel olarak icra ediliyor. Kesinlikle izlemeye değer bir film.

14
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
Bu, Fincher'ın en büyük ve en yüksek hasılatlı filmlerinden biridir. Yaşlı bir erkek olarak doğan ve bebek oluncaya kadar ters yaşlanan bir çocuğun bu düşündürücü hikayesi, daha önce izlediğiniz hiç bir filme benzemiyor. İnanılmaz derecede duygusal dokunuşla, bu filmin güzelliğini tarif etmek zor. Filmi henüz izlemediyseniz, kesinlikle izlemelisiniz!

15
A Beautiful Mind
Dahiyane senaryosu, bu filmi çok fantastik bir hale getirmektedir. Kendini anlamaya çalışan bir matematik dahisi hakkındaki bu büyüleyici hikaye, izleyicileri en başından filme tamamen dahil ediyor. Bu film her izleyiciye bir sonraki adımın ne olacağını tahmin etmesini sağlıyor. Gerçek ve fantezi arasında bir çizgi var mı? İnsan zekasının kapsamı nedir? Tüm bu sorular film başlar başlamaz ortaya çıkıyor.

16
Paycheck
Hikayenin başında, filmin kahramanı olan mühendis, birkaç karmaşık ve son derece gizli ancak kısa ömürlü projelerde çalışıyor. İşi bitirir bitirmez, yaptığı iş hafızasından silinir. Ancak 3 yıl sürecek bir iş teklif edildiğinde her şey değişir. Onun kararı ne olacak? Hangisine daha çok değer veriyor? Hayatının üç yılına mı yoksa paraya mı?

17
The Butterfly Effect
Bu hikayedeki ana karakter Evan, şu anda bir deli hastanesinde yatmakta olan psikopat babasından miras kalan garip bir hastalıktan muzdarip. Evan oldukça garip ve korkunç olaylar meydana gelen, hayatının bazı bölümlerini hatırlamıyor. Üniversiteye girdikten sonra şaşırtıcı bir şey farkeder: çocukluğuna geri dönüp, kendi eylemleriyle geleceği değiştirebileceğini.

18
The Matrix
Bir kült film olarak kabul edilen Matrix, film endüstrisine birçok yenilikçi fikir getirdi. Gerçek bir bilimkurgu şaheseri. Abartı yok. Her izleyici üzerinde derin ve kalıcı bir izlenim bırakan filmlerden biridir. Kesinlikle unutamayacağınız bir deneyime hazır olun. Zamanın ötesinde bu filme çok güzel bir soundtrack eşlik ediyor

19
Deja Vu
Hemen hemen herkes yaşamında en az bir kez deja vu yaşamıştır. Bazen bir anıyı zaten yaşamış gibi hissedersiniz ya da bu anı geçmişte daha önce olmuş gibi hissedersiniz. Bu olay birçok farklı şekilde açıklanabilir. Ama deja vu'ya karşı tavrınız ne olursa olsun, bu film sizi zaman içinde geri dönüp geçmişinizi değiştirmenin mümkün olduğuna inandırır.

20
Fight Club
Dövüş Kulübü, popüleritesini asla kaybetmeyecek bir film. Filmin ana karakteri Tyler'ın felsefesi çok ilham verici. Tüm hayatınızı yeniden düşünmenizi sağlar: belki de geçmişi geçmişte bırakıp şimdiki zamanın tadını çıkarmaya başlamanın zamanıdır? Dövüş kulübünün kurallarından bahsetmemize gerek yoktur heralde?

21
The Fountain
Bazen bilincimizi genişleten ve varlığımızı farklı görmeye iten filmler çıkar. Gözlerinizin, her zaman önünüzde olan ama farketmediğiniz bir gerçekliğe baktığını hissettirir böyle filmler. The Fountain tam da bu tür bir film.

22
Cloud Atlas
Bu filmin çarpıcı senaryosu ve prodüksiyon tasarımı nedeniyle, filmi izleyenler, daha bitmeden filmde neler olup bittiğini tartışmaya başlar. Cloud Atlas'ın felsefesi oldukça komplikedir. Sonunda, hayatımızdaki her şeyin birbirine bağlı olduğunu anlamadan önce, görünüşte birbiriyle alakasız olayları birleştirmeye çalışırken beyninizi baya zorlamanız gerekecektir.

23
Mulholland Drive
Bu film bir bütünü oluşturan parçalar, kesitler ve küçük bölümlerden oluşur. Bu tarz filmlere aşina olmayan deneyimsiz bir izleyici, bulmacayı tamamlamak için her ipucunu dikkate almaya çalışırken bu parçalar içinde kaybolabilir. Bu film başından sonuna kadar sizi uyanık tutar. Sorular hemen filmin başında ortaya çıkıyor, ancak bu kadar çok insanın filmi sevmesinin nedeni de bu.

24
The Jacket
Duygular ağır bastığında, ruh daha güzel olan şey için yukarı doğru çıkmaya çalıştığında, heyecanlı hissettiğinizde, ancak aynı zamanda sakin ve rahat olduğunuzda, geçmişi düşünmediğinizde veya gelecek hakkında endişelenmediğinizde, ruhunuzun arzuladığı özgürlüğe erişmişsiniz demektir. Ve The Jacket'ı izledikten sonra hissedeceğiniz şey de tam olarak bu.

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

LinkedIn geçici olarak nasıl devre dışı bırakılır

Sonraki

Hayat değiştiren yolculuklar hakkında 15 harika film

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.