Bakanlık Netflix'in Minnoşlar'ını RTÜK'e Şikayet Etti

Bakanlık Netflix'in Minnoşlar'ını RTÜK'e Şikayet Etti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 9 Eylülde Netflix'te yayınlanacak film için, pedofili mesajlar içerdiği gerekçesiyle RTÜK'e başvurdu.

Netflix'te yayınlanacak ve Türkçe'ye Minnoşlar olarak çevrilen Sundance ödüllü Fransız filmi ile ilgili sular durulmuyor. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yaptığı açıklamada, filmin çocukları kötü etkileyeceğini ve bir yaş sınırının olmamasından dolayı film ile ilgli RTÜK'e başvurduğunu açıkladı. Bakanlıktan gelen resmi açıklama şu şekilde:

"Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir. Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından RTÜK'e 20 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla resmi yazı ile talepte bulunulmuştur. Çocuklarımızın herhangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz."

Minnoşlar Neden Tepki Çekiyor?

Cuties, MinnoşlarMinnoşlar filmi Netflix'te duyurulduğundan beri büyük tartıma ve tepkilere sebep oldu. İnsanlar, Netflix'in film ile ilgili seçtiği afiş ve filmin açıklama kısmına yazdıklarına büyük tepki göstererek pedofiliye özendirdiğini söyledi.

Netflix filmi şu şekilde tanıtmıştı: 

"11 yaşındaki Amy, twerk yapan bir dans grubuna hayran kalır. Onlara katılmak umuduyla dişiliğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur."

 Minnoşlar

11 yaşında bir kız çocuğunu anlatan bir filmde "dişilik" "çocuk" "twerk" gibi sözcükleri yanyana kullanması büyük bir kesimi rahatsız etti. Bunun üzerine Netflix bir özür mesajı yayınladı. Afişi de açıklamayı da değiştiren Netflix, özür mesajında,  "Cuties filmi için kullandığımız uygunsuz afiş için çok üzgünüz. Bu, hoş değil ve Sundance'da ödül kazanan bu Fransız filmini yansıtmıyor. Resimleri ve açıklamayı güncelledik." ifadelerini kullandı. 

Netflix Özür

Netflix'in özür dilemesi işe yaramadı. İnsanlar Twitter'dan #NetflixPedofilia hasthagi ile tepkilerini göstermeye devam ediyor. Filmin akibeti ve bu tepkilerden sonra Netflix'in nasıl bir tvır alacağı da merak konusu. 


Yazarın Diğer Yazıları

Apple, iPhone 12'nin Maliyetini Düşürecek Çalışmalar Yapıyor Önceki

Apple, iPhone 12'nin Maliyetini Düşürecek Çalışmalar Yapıyor

Bir tek oyuncunun alıp götürdüğü 14 harika film Sonraki

Bir tek oyuncunun alıp götürdüğü 14 harika film

Yorumlar


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.