Dövüş Kulübü'deki Hiçbir Karakter Gerçek Değil


David Fincher'ın kült filmi Fight Club ile ilgili akıl almaz bir teori.

Dövüş Kulübünü izlediniz mi? cevabınız "evet" ise ikinci soru, Kaç kere izlediniz?

Çünkü Dövüş Kulübü 1 kere izlemek ile hazmedilecek bir film değil. Filmi ilk defa izleyenler, finaline geldiğinde hemen çıkıp bütün arkadaşlarına Dövüş Kulübü'nden bahsetmek ister. 

Biz de hem dövüş kulubünün ilk 2 kuralını yok sayarak Dövüş Kulubü'nden bahsedeceğiz, hem de beyninizi biraz daha yakacağız. Şimdi arkanıza yaslanın ve çocukları uzak tutun. Çünkü argo, küfür, cinsellik, şiddet ve olumsuz örnek olabilecek öğeler olacak. Hem Dövüş Kulübü'nden bahsedeceksek ne kadar nezih olabiliriz ki?. Sindrella filmi değil ya bu. 

İzlememiş olanlar spoilerlı kısa bir özet: Sıkıcı ve rutin bir hayatı olan bir ofis çalışanı, Tyler adında biri ile tanışır. Tyler, adamımızın tam tersidir; özgür ruhlu, asi ve karşı konulamaz. Beraber, erkelerin buluşup birbirlerini yumrukladıkları bir dövüş kulübü kurarlar. Bir süre sonra da işler çığırından çıkar. Filmin sonuna geldiğimizde anlarız ki: aslında Tyler diye biri yok. Tyler sadece anlatıcının kafasında yarattığı bir hayal, yani onun alter egosu. Bahsetmek istediğimiz asıl nokta burası değil. Zaten film finalinde bunu açıkça söylüyor. Bizim söyleyeceğimiz ise şu: Ya filmde olmayan tek kişi Tyler değilse? ya Marla ve Bob da Tyler gibi aslında anlatıcının diğer hayali arkadaşlarıysa? Ve filmdeki var olan tek gerçek kişi anlatıcıysa? 

Fazla mı sert oldu. Videonun sonuna kadar izleyin belki fikriniz değişir. 

Devamı videoda...


Yazarın Diğer Yazıları

Huawei, Otomobil Ve Katlanabilir Cihazlarla İlgili Patent Başvurusunda Bulundu Önceki

Huawei, Otomobil Ve Katlanabilir Cihazlarla İlgili Patent Başvurusunda Bulundu

Samsung Galaxy Z Flip 5G Modeli 22 Temmuz'da Geliyor Sonraki

Samsung Galaxy Z Flip 5G Modeli 22 Temmuz'da Geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.