Filmlerin Açılış Sahneleri Ne Anlatır?


Bir film ile ilk karşılaştığımız açılış sahnesi, bize o film hakkında inanılmaz bilgiler sunuyor.

Kızgın Boğa

Gelecek sefere bir film izlediğinizde şöyle bir alıştırma yapın. O filmi sevip sevmediğinizi kaçıncı dakikadan sonra anlıyorsunuz?

Eğer filmin 15'inci dakikasında mutfağa gidip atıştırmalık alıyorsanız ya da Instagram'a girdiyseniz, o filmi sevmediniz demektir. Çünkü farkında olmasak da bir şeyi sevip sevmediğimize sandığımızdan daha kısa bir sürede karar veririz. Ortalama 2 saatlik bir filmi beğenip beğenmediğimize 10'ununcu dakikadan sonra karar veririz. Netflix ve Youtube jenerasyonu için bu süre 10 saniye bile olabilir. İyi bir filmci bunun bilincinde olduğu için, filminin açılış bölümünü olabildiğince etkili oluşturur. Çok iyi bir filmci ise bu işe ilk sahneden başlar.

matrix

Filmlerin açılış sahneleri çok görkemli değilse genelde unutulur. Ama bu sahneler bize, izleyeceğimiz şey ile ilgili çok fazla bilgi verir. Hikayenin tonu, ana karakteri, ritmi ve en önemlisi hikayenin kimin ya da ne hakkında olduğu ilk sahnede ortaya konulur. İzleyeceğimiz şey bir balerinle mi ilgili? yoksa bir bateristle mi? Film, bilgisayarların mı dünyasını mı anlatıyor? yoksa silahların mı? Anlatılan bir kişi mi? yoksa bütün insanlık tarihi mi? hafif meşrep ve çerezlik bir şey mi izleyeceğiz? yoksa hafakanlar mı basacak birazdan bizi? Bütün bunları henüz açılış sahnesinde görürüz ve beynimiz bu bilgiler ışığında kendini izleyeceği şeye adapte eder. 

Açılış Sahnelerinin Ustası: Alfred Hitchcock

Arka Pencere

Alfred Hitchcock, açılış sahnelerinin ustasıdır. Saniyeler içerisinde hiç söz kullanmadan bize karakter, mekan ve hikaye ile ilgili bilmemiz gereken her şeyi gösterir. Arka Pencere filminde Hitchcock, kamera ile yaptığı basit bir yana kaydırma hareketi ile, bize ana karakterin ismini, bir kazada bacağını kırdığını ve bir fotoğrafçı olduğunu anlatıyor. Ayrıca filmin gözetleme üzerine kurulu olduğunun sinyallerini de daha ilk sahneden veriyor bize.

Se7en: Hikaye Anlatımının Zirvesi

Hitchcock'u ustası olarak gören David Fincher da sahnelerini titizlikle kuran yönetmenlerden. Özellikle Seven filminde bu işi zirveye taşımıştı. Bir dahakine Seven filmindeki 40 saniyelik açılış sahnesini daha dikkatli izleyin. Bakalım bu 40 saniyede hangi bilgi ve detayları yakalıyorsunuz. 

Şimdi gelin hep beraber Seven filminin açılış sahnesine bakalım ve analiz edelim. 

Sahnede dedektif Somerset ile tanışıyoruz. Ev ya da evlilik uzmanı olmasak bile bunun bir aile evi değil de yalnız yaşayan birinin evi olduğunu anlayabiliriz. Küçük bir ev, tek kişilik eşyalar, ve yarı karanlık bir ortam . 

<a href='/seven/'>Seven</a>

<a href='/yedi/'>Yedi</a>

Burada ise bir satranç tahtası var. Artık Somerset ile ilgili 2 şey biliyoruz: 

1- Yalnız yaşıyor 

2- satranç oynuyor. Ki satranç oynaması sabırlı ve zeki biri olması muhtemel demek. 

 

Şimdi de bu iki planı karşılaştıralım: 

Se7en

Soldaki planda soluk mavi bir ışık hakim mekanda. Neredeyse griye yakın. Somerset'in yüzündeki planda soğuk mavi ışık, sıcak bir sarı renge dönüşüyor. Somerset'in hayatı sıkıcı rutin ve soğuk olmasına rağmen kendisi dünya ile ilgili hala umutlu biri. Somerset'in filmin bir yerinde Ernest Hamingway'den yaptığı alıntı da bu söylediğimi kanıtlıyor. Ernest Hamingway : “Dünya güzel bir yer ve de uğruna savaşmaya değer” demiş. Ben bu cümlenin ikinci yarısına katılıyorum. 

 

Burada ise bir söze ya da açıklamaya ihtiyaç yok. Tek bir kare her şeyi anlatıyor.

<a href='/david-fincher/'>David Fincher</a>

Somerset'in polis olduğunu anlıyoruz. Eşyaların çok düzgün ve simetrik yerleştirilmesi, dedektifimizin ne kadar düzenli olduğunu da gösteriyor. 

 

Sonraki sahne ise görsel anlatımın zirvesi. 

Morgan Freeman

Somerset ceketindeki küçük bir şeyi alıyor. Bu ancak; titiz, dikkatli ve detaycı birinin yapacağı bir hareket. Bu kilit hareket sandığınızdan çok daha etkili. Çünkü filmin ilerleyen kısımlarında, Somerset cinayetleri çözdüğünde ve detayları yakaladığında, buna şaşırmıyoruz. Karakterin böyle olduğunu yönetmen bu minik hareketle anlatmıştı zaten bize. İşte bu usta işi bir hikaye hikaye anlatımıdır. Az gibi görünen ama aslında çok olan bir görsel zenginlik. Zaten Bu yüzden David Fincher, dünyanın en iyi yönetmenlerinden biri ve Seven dünyanın en iyi filmlerinden biridir. 

Gelecek sefere bir film izlediğinizde şöyle bir alıştırma yapın. O filmi sevip sevmediğinizi kaçıncı dakikadan sonra anlıyorsunuz. ve o filmin ilk sahnesi size neyi anlatıyor. 

 

 

 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

GFX TOOL ile 60 FPS PUBG Mobile Keyfi | Xiaomi Redmi Note 8

Sonraki

Sonunu bilseniz bile tekrar izlemek isteyeceğiniz 14 psikolojik gerilim filmi

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.