Sonunu bilseniz bile tekrar izlemek isteyeceğiniz 14 psikolojik gerilim filmi


Gerçekten iyi bir gerilim filmini bulmak zor, gözden kaçması kolay ve unutması imkansız. Bu liste unutulmaz filmlerden derlenmiştir. Her şeyi gördüklerini düşünenler için Hollywood, Avrupa ve Asya sinematografisinin bir karışımını yaptık.

Listediki filmleri “sıradan” gerilim filmleri olmadığını söyleyelim öncelikle; hepsi şahsen kontrol edildi ve her birinin kendine özgü bir ters köşesi var. Bazıları daha fazla drama ve daha az aksiyona sahipken, diğerleri ise tam tersi. Bazıları çok kışkırtıcı, şiddetli ve hatta yürek burkucu görünebilir, ancak bu listedeki herhangi bir filmin klişeleri kıracağını garanti ediyoruz.

Sonunu bilseniz bile tekrar izlemek isteyeceğiniz 14 psikolojik gerilim filmi


1
Terminal, 2018
Tartışmalı ancak oldukça iyi bir noir gerilim filmi ile başlıyoruz listemize. Gerçekten harika bir garson olan Annie kasvetli ve ıssız bir terminal istasyonunda çalışıyor, ancak sadece dışı sevimli. Aslında, 2 haydutla tehlikeli bir çifte hayat süren cesur bir kadın. izleyiciler için, film bazı anlarda klişe veya tekrarlayıcı görünebilir. Ancak oyuncuların muhteşem performansını, atmosferik bir neon stilini ve sizi meraklandıracak sürpriz sonunu görmezden gelemeyiz.

2
Marrowbone, 2017
Gizem filmleri, İspanyol gerilim filmleri hariç, son zamanlarda insanları nadiren şaşırtıyor. Zorba kocasından saklanmak için güvenli bir yer arayan 4 çocuk annesi bir kadın başka bir ülkeye taşınır ve perili bir köşke yerleşir. Annenin ani ölümünden sonra, en büyük oğlu Jack, ailenin reisi olur. Reşit olmadan, kardeşleri ve evin vekaletini alabilmek yasayı atlatmak zorunda. Manyak babaları ortaya çıkana kadar işler iyi gidiyordu. Gizemli korku dokunuşuyla psikolojik gerilim, izleyiciyi beklenmedik bir finalle vuruyor!

3
Ghost Stories, 2017
Bu film bir korku filmi olmakla birlikte, aslında sizi korkutmaktan daha fazla düşünmenizi sağlayacaktır. Ancak, kelimenin tam anlamıyla korkudan koltuğunuzdan düşeceğiniz sahneler de vardır. Profesör Goodman doğaüstü şeylere inanmayan şüpheci biridir. Medyumları foyalarını ortaya çıkarıyor. Ancak bir gün, doğaüstü bir fenomenle karşı karşıya olduğu iddia edilen 3 kişiyle tanışır. Beklenmedik ters köşeleri ve güzel sonuyla iyi bir İngiliz filmi. Etkisinden kurtulmak için zamana ihtiyacınız olacak.

4
The Hidden Face (La cara oculta), 2011
Bir gün Adrián eve geldiğinde sevgilisinin onu terk ettiğini öğrenir ve onu aramamasını isteyen bir not bulur. Yıkılmış durumdaki Adrian, Fabiana adında bir garsonla buluştuğu bir bara gider. Birbirlerinden hoşlanırlar ve kadın kısa süre sonra Adrián'ın yanına taşınır. Ama hayattan keyif alma şansı olmuyor çünkü evlerinde bazı gizemli ve korkutucu şeyler olmaya başlıyor. Çok benzersiz bir sona hazır olun.

5
Get Out, 2017
Jordan Peele'nin bu Oscar ödüllü filmini duymamış birini bulamazsınız. Korku filmlerini sevmediğiniz için izlemediyseniz, bu yanlıştan hemen dönmeniz gerekir. Genç bir Afro-Amerikan erkek, esrarengiz bir sır saklayan kız arkadaşının ebeveynlerini ziyaret ediyor. Sosyal alt metin oldukça açıktır ve senaryo oldukça tanıdık gelebilir. Ancak bu film, film müziği, beklenmedik şakalar ve şok edici bir final ile geliştirilmiş benzersiz bir çekiciliğe sahip. Bu film sizi genellikle hiç korkutucu olmayan küçük detaylarla korkutsa bile kesinlikle izlemeye değer.

6
Handmaiden (Ah-ga-ssi), 2016
Bu Kore filmi bir dramın ve aksiyon dolu bir gerilimin ortasında dengede durur. The Handmaiden'ı takdir etmek için bir Asya sinematografi meraklısı olmak zorunda değilsiniz. Dram, komedi, tutku, nefret, acı ve zevk var. Kont denilen bir dolandırıcı, zengin Leydi Hideko'nun onunla evlenmesini istiyor. Amcası ile görkemli bir konakta inzivaya çekilir. Deli olduğunu doğrulamayı ve servetinin kontrolünü ele geçirmeyi planlıyor. “Kurbanına” yaklaşmak için Kont, arkadaşı Sook-Hee'yi ona hizmet etmesi için işe alır. Çok yakında, basit bir hikaye o kadar karmaşık hale gelir ki, bu gruptaki gerçek kuklacının kim olduğu anlamanız güçleşir.

7
Eliza Graves, 2014
Edgar Allan Poe'nun kısa öyküsüne dayanan bu filmin ilginç ve sıra dışı bir konusu var. Genç yakışıklı doktor Edward Newgate, Londra'dan tenha Stonehearst Akılhastanesine gelir. Müdürün ve personelin alışılmadık davranışlarını fark eder: Akıl sağlıklarında bir sorun olduğunu anlar. Bodrumdan gelen korkunç çığlıklar daha fazla soru işareti uyandırıyor. İnanılmaz finali, bir fincan çayla tekrar tekrar izlemek isteyeceksiniz.

8
The Orphanage (El Orfanato), 2007
Bu İspanyol filmi, gerilim filmlerini sevenlerin yüreklerini hoplatacak. Laura bir zamanlar çok mutlu bir çocukluk geçirdiği yetimhanenin bir sakini idi. Şimdi yetişkin bir kadın olarak, ailesiyle birlikte yeni yetimlere açmak için terk edilmiş bir yetimhaneyi işletmeye karar verir. Oğlu Simón taşındıktan sonra tamamen değişir; acımasız görüntüler görmeye başlar ve tehlikeli oyunlar oynamakla ilgilenir. Üzücü, dokunaklı ve ters köşe finaliyle, hafızanızda uzun süre iz bırakacaktır.

9
10 Cloverfield Lane, 2016
Michelle bir araba kazasından sonra uyandığında kendini birinin bodrum katındaki radyatöre zincirlenmiş bulur. Bir süre sonra, gezegen kimyasal veya nükleer saldırıya maruz kaldığı için onu kesin bir ölümden kurtardığını iddia eden bir adam görür. Howard dışarı çıkmanın çok tehlikeli olduğunu ve sığınağının tek güvenli yer olduğunu söyler. Elbette, Michelle ona inanmaz ve onun bir manyak olduğunu düşünür, ancak çok yakında haklı olabileceğine dair şüpheleri artar. Sizi baştan sona kadar diken üstünde tutacak ilginç bir komploya hazır olun.

10
The Girl on the Train, 2016
Rachel her gün trenden mükemmel görünen bir çift görmektedir. Fakat gazetede kadının kaybolduğuna dair bir haber gördüğünde her şey değişir. Rachel karmaşık bir hikayeye kapılır, çünkü trenden önemli bir şey fark eden tek kişiydi. Bu film, hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin belirli bir inceleme yapamadıkları nadir bir örnektir. Bazıları bunun oldukça sıradan bir gerilim olduğunu düşünürken diğerleri deha ürünü olduğunu söyliyor. Ancak bu kasvetli ve üzücü film kesinlikle herkesde kalıcı bir izlenim bırakacaktır.

11
The Purge, 2013
Bu film oldukça tartışmalı bir senaryoya sahip. Ama bir o kadar da orijinal bu yüzden kesinlikle izlemeye değer. İnsanların istedikleri her şeyi yapabildikleri ve herhangi bir şey için cezalandırılmadığı yılda sadece bir gece sayesinde geleceğin dünyasında ne suç ne de savaş var. Biraz klişe, ama aynı zamanda çok yoğun ve bir süre sonra yakaladığınız ilginç bir alt metne sahip.

12
Beast, 2017
Yetişkinler için kan donduran harika bir İngiliz masalı. Moll (27 yaşında), katı ailesi ile birlikte tenha bir adada yaşıyor. Yanlış anlama atmosferi onun için boğucu olmaya başlar, ancak bir gün yeni bir aşk hissi sayesinde hayatı değişir. Ancak, gönlünü kaptırdığı erkek adada son zamanlarda meydana gelen seri cinayetlerin bir numaralı şüphelisi. Moll, Pascal'a olan sevgisi ve güveni ile katı sosyal kurallar arasında seçim yapmak zorundadır.

13
The Place, 2017
Bu film hem acımasız hem de merhametlidir; düşünce tarzımızda çok sayıda cerrahi grev yapar ve her dakika yeni detayların ortaya çıktığı yoğun bir spiral plana sahiptir. Bir adam masada kalın bir defter ile kafede oturmaktadır. İnsanlar istediklerini elde etmek için ona yaklaşıyor ve hayallerini gerçekleştiriyor. Bir koşul vardır: herhangi bir dileği yerine getirmek için, bir görevi tamamlamanız gerekir, hayaliniz ne kadar büyük olursa, görevler o kadar karmaşık ve tehlikeli olur. Cinayet, görsel efektler, pahalı ortamlar yok - sadece harika bir fikir, tam olarak yazılmış bir komplo ve inanılmaz konuşmalar.

14
Lizzie, 2018
Film 14 Eylül 2018'de ABD'de gösterime girdi. Bir efsaneye dayanan hikayeden gerçekten çok etkilendik. Lizzie Borden’in adı, ailesinin cinayetinin karmaşık hikayesi sayesinde uzun zamandır bir aile ismi haline gelmişti. İyi bilinen yüksek önem teşkil eden duruşma sırasında, kadın suçlu olduğunu kanıtlayan yadsınamaz kanıtlara rağmen beraat eder ve serbest bırakılır. Film kesinlikle acımasız, yoğun ve kışkırtıcı olacaktır. İtiyacımız olan şey tam da bu değil mi?

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Filmlerin Açılış Sahneleri Ne Anlatır?

Sonraki

iPhone veya iPad'inizde videoları nasıl düzenleyebilirsiniz?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.