Milyonların kalbini kazanan "The Intouchables" hakkında bilmedikleriniz


Şahsen bu filmi çok seviyorum. Bu makalede, film hakkında ilginç gerçeklere değindik. Filmi izlemediyseniz en kısa sürede izlemenizi tavsiye ediyorum.

Film, Fransız aristokrat, Philippe Pozzo di Borgo ve Cezayirli göçmen Abdel Sellou'nun gerçek hayat hikayelerine dayanıyor. 1993'te Philippe, bir kazadan sonra felç olur. 3 yıl sonra karısı kanserden ölür ve milyoner ciddi bir depresyona girer.

Philippe kendine bakamıyordu, bu yüzden bir asistana ihtiyacı vardı. Tüm adaylar arasından, Fransız vizesini kaybetmemek için iş bulmak için gelen Abdel'i seçti. 42 yaşındaki milyoner ve sokaklardan gelen 21 yaşındaki adam hızla arkadaş oldu. Ve arkadaşlıklarının hikayesi, tüm zamanların en popüler Fransız filmlerinden birinin temelini oluşturdu.

The Intouchables

Filmin yönetmenleri Olivier Nakache ve Éric Toledano, bu alışılmadık dostluk hikayesini bir belgesel serisinden öğrenmişler. 2002 yılında Philippe ve Abdel bu belgesel projesinde À la vie, à la mort adlı bir bölümde yer aldılar.

Philippe'in Abdel ile olan dostluğu hakkında şunları söylemiş: “Benim için üzülmezdi. Saygısız, arsız ve çirkin bir mizah anlayışı vardı. Aniden bir daha hayatın tadını çıkardığımı fark ettim ve ne olacağını düşünmeden yaşıyorduk. Bu ihtiyacım olan adam. Hapisten çıkması umrumda değil. Ona ihtiyacım vardı. O da bu ihtiyacımı karşıladı. ”

The Intouchables

Filmde, felçli milyoner gerçek hayatta olduğu gibi aynı adı taşıyor - Philippe ama Cezayir'li Abdel yerine Omar Sy tarafından canlandırılan Senegal'li Driss'i tercih ettiler. Yönetmenler, Omar'ı kullanabilmek için hikayedeki karakterin uyruğunu değiştirdiler.

Yönetmenler daha önce Tellement proches'de bu aktörle çalışmış ve büyük bir kalbe sahip asistan rolüne çok uygun olacağına karar vermişlerdi. Ayrıca, Sy, zaten senaryo tamamlanmadan çok önce seçilmişti.

The Intouchables

Omar Sy, tıpkı karakteri gibi zengin bir ailede doğmadı. Ailesi batı Afrika'dan Paris yakınlarında yardıma ihtiyacı olan insanların yaşadığı bir bölgeye taşındı. Omar'ın dışında ailede 7 çocuk daha vardı.

Aktör filmin hikayesini kesinlikle çok beğendi: “Bence bu çok insani bir hikaye ve komik ve dokunaklı ... Philippe Driss'i parttime bakıcısı olarak seçiyor çünkü Driss, onu engelli olarak görmüyor ya da acımıyor ona. Ona normal bir insan gibi davranıyor. ”

The Intouchables

Role hazırlanırken, Sy en iyi fiziksel durumda olmak ve kilo vermek istedi. Oyuncu karakterini hapishaneden yeni çıkmış ve fakir bir bölgede yaşayan bir adam olarak gerçekten hissettirmek istiyordu. Bu yüzden Omar'ın kendisinden daha zayıf olması gerekiyordu.

Philippe rolü, ünlü Fransız aktör François Cluzet'e verildi. Felçli bir işadamı tasvir etmek oldukça zor bir işti. Ancak Cluzet harika bir iş çıkardı - tek yapması gereken sadece gözlerini hareket ettirmek ve konuşmak olsa da. “Ben diyaloğa düşkün olmayan ve sessizce hareket etmeyi seven bir aktörüm. Bu, genellikle bir şeyler ifade etmek için vücuduma ihtiyaç duyduğum anlamına geliyor ... Driss bir anlamda vücudum oldu. ”

Driss, Philippe'le tanıştığı ilk sahnede çok gergin görünüyordu ve bu kasıtlıydı. Yönetmenler, Driss'in ne kadar hareketli olduğu ve Philippe'in onun tam tersi olduğu arasındaki zıtlığı göstermek istiyorlardı.

The Intouchables

Tabii ki, filmde gördüğümüz her şey gerçekte, aynı şekilde gerçekleşmedi. Abdel'in Philippe hakkında gerçekte yaptığı şakalar, filmde gösterilemezdi. Ancak genel olarak, yapımcılar, olayları, gerçekte nasıl yaşandıysa öyle kaleme aldılar, bunlara Abdel'in iş görüşmesi sırasında bir Fabergé yumurtası çalması da dahil.

Abdel, Philipp'in “koruyucu şeytanı” oldu ve bazıları filme eklenen bazıları eklenmeyen her türlü kötü şeyi birlikte yaptılar. Philippe'in tekerlekli sandalyesine yarışabilmek için güçlü bir motor bile taktı.

The Intouchables

Filmin başladığı kovalamaca sahnesi gerçekten yaşanmış. Kahramanlarımız polis tarafından durduruluncaya kadar hız yapmanın tadını çıkarıyorlardı. Daha sonra Philippe, polisleri, kendilerini en yakın hastaneye gitmelerine izin vermeye zorlayan sahte bir kriz geçirdi.

Bu arada, Driss'in filmde kullandığı araba bir Maserati Quattroporte. Kovalamaca sırasında, sahnelerin çoğunda dublör kullanıldı, ancak bazı sahnelerde arabayı gerçekten Sy kullanıyordu.

Komik bir tesadüf: François Cluzet Philippe'i canlandırdı ve ve gerçek Philippe'in kız kardeşi Valérie Pozzo di Borgo, Cluzet'in oynadığı başka bir film olan Les Apprentis'in kıyafetlerini tasarladı

Filmin sonunda gerçek milyoneri ve asistanını görüyoruz. Birbirlerini eskisi kadar sık ​​görmeseler bile hala arkadaşlar. Fransa'dan ayrılmışlar: Abdel Cezayir'e döndü ve burada bir kuş çiftliği açtı ve Philippe te Fas'a taşındı. “Abdel ve ben, ruh eşimizi bulduğumuzda işbirliğimizi bitirdik. Birlikte geçen zamanımızı üzüntü veya zorluk çekmeden bitirdik. ”

The Intouchables

Filmin birkaç yeniden yapımı vardı. Örneğin, Kevin Hart ve Bryan Cranston'ın rol aldığı 2017 yapımı The Upside. Yeniden yapımların bir tanesi bile orijinal kadar iyi karşılanmadı.

Philippe, yardımcısının ve arkadaşının onu nasıl hayata döndürdüğünü anlattığı A Second Wind adlı bir kitap yazdı. Abdel de arkadaşlıkları hakkında bir kitap yazdı. Kitabın adı, You Changed My Life'dir.

The Intouchables

Film üzerinde çalışmaya başlamadan önce, Olivier Nakache ve Éric Toledano, Philippe Pozzo di Borgo'yu ziyaret etmek için Fas'a gittiler. Gerçek Philippe'le tanıştıklarında, doğru yolda olduklarını fark ettiler. Milyoner onlara hayatından çok sayıda ayrıntı anlattı ve çekilecek filmin neredeyse her sahnesinde onlara rehberlik etti.

Bundan da öte, Philippe filmin dramdan çok bir komedi olması gerektiğinde ısrar etti. Film yapımcılarına göre, Philippe, hikayenin haklarını, sırf film komedi olacak diye vermiş.

2012 yılında Éric Toledano, filmin yayınlanmasından sonra, tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan insanlardan 3.000'den fazla mektup aldıklarını söyledi. Mektupları okusanız gözyaşlarınıza hakim olamazdınız.

The Intouchables

Ve elbette, Driss'in dansettiği bu muhteşem sahneyi göstermeden geçemeyeceğiz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

iPhone 12 Pro / Pro Max 120Hz Yenileme Hızına Sahip Olacak

Sonraki

Göründükleri gibi olmayan 18 yanıltıcı fotoğraf

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.