Neden yeni bir monitör almalısınız?

Neden yeni bir monitör almalısınız?

Monitör teknolojisi son birkaç yılda önemli ölçüde ilerlemiştir. Diğer bileşenleri değiştirmeye odaklandıysanız, monitör yükseltmesi için gecikmiş olabilirsiniz. İşte kaçırdığınız şey!

IPS monitörlerin gecikme süresi 1ms'ye kadar düştü

Daha önce, ultra düşük gecikmeli bir monitör istiyorsanız, bir TN paneli satın almak zorundaydınız. Çoğu monitör üç ekran paneli türünden biriydi. TN, IPS ve VA. Her türün artıları ve eksileri vardı.

TN panelleri ultra düşük, bir milisaniye tepki süreleri nedeniyle tercih edildi. Bu, klavye ve ekran arasında çok az algılanabilir gecikme yaratarak gölgelenmeyi ve hareket bulanıklığını azaltır. Tek sorun TN panellerinin korkunç görüş açılarına ve idealden daha az renk üretimine sahip olmasıdır.

IPS panelleri bu iki sorunu da ele aldı. Çoğu TN panelinden daha iyi bir kontrast oranına sahip olmanın yanı sıra (daha derin siyahlar anlamına gelir), daha iyi izleme açılarına sahiptirler. Tek sorun, yakın zamana kadar, IPS panellerinin sadece 4 milisaniye veya daha fazla bir gecikmeyi yönetebilmesidir.

IPS monitörlerin gecikme süresi 1ms'ye kadar düştü

Her şey Haziran 2019'da LG'nin E3'te yeni bir “Nano IPS” ekranı açıkladığında değişti. Bunlar, dünyanın 1 milisaniyelik bir gecikme süresine sahip ilk IPS panelleriydi. Bu, oyuncuların artık yüksek performanslı bir monitör istiyorlarsa renk üretimini veya görüş açılarını feda etmek zorunda kalmayacakları anlamına gelir.

Yenileme hızları tavan yaptı

Yenileme hızı, bir monitörün saniyede kaç kez yenilendiğidir. 60 Hz yenileme hızı, monitörün ekranı saniyede 60 kez güncellediği anlamına gelir. 60 Hz, genel bilgisayar kullanımı için mükemmel şekilde uygundur, ancak daha yüksek yenileme hızı monitörleri her zamankinden daha yaygındır.

Sadece birkaç yıl önce 144 Hz standart oyuncuların peşindeydi. Şimdi, 240 Hz nadir değildir ve bazı monitörler 280 Hz'e bile uzanır. Yeterince güçlü bir PC ile eşleştirildiğinde, yüksek yenileme hızına sahip bir monitör tüm oyun deneyiminizi dönüştürebilir. 

Yenileme hızları tavan yaptı

Akıcılık, oyunun adıdır. 60'dan 240 Hz'ye yükseltirseniz, yeni monitörünüz eskisinden dört kat daha sık güncellenir. Bu, imleci hareket ettirmekten web sayfalarını kaydırmaktan oyun oynamaya kadar, makinenizde yaptığınız hemen hemen her şeyde fark edeceğiniz bir şeydir.

Bu bir gereklilik mi? Hayır. Sahip olmak güzel bir şey mi? Evet. Daha yavaş yenileme hızına sahip bir modele geri dönebilecek misiniz? Muhtemelen değil. Yüksek yenileme hızına sahip monitörler çoğunlukla oyunculara ve özellikle de herhangi bir avantajdan atlayacak rekabetçi oyunculara pazarlanır.

Neyse ki, bir ton nakit harcamanıza gerek yok. Ucuz TN monitörler, renk üretimi ve görüntüleme açıları pahasına piyasadaki en yüksek yenileme oranlarından bazılarına sahiptir. Bir IPS paneline daha fazla harcama yapıyorsanız, gölgelenmeyi veya hareket bulanıklığını önlemek için gecikmenin olabildiğince düşük olduğundan (ideal olarak 1 milisaniye) emin olun.

İki Monitörü Tek Bir Ultrawide ile Değiştirin

Genel olarak, bir ultra geniş monitör 21: 9 en boy oranına sahip herhangi bir bilgisayar ekranıdır. Bağlam için geleneksel geniş ekranlı ekranların en boy oranı 16: 9 iken iPad'in eski CRT televizyon standardı 4: 3'tür.

Eklenen genişlikleri sayesinde, bir ultra geniş monitör iki “standart” monitörün yerine uygun bir yedek olabilir. Ekranın ortasındaki çerçeveyi kaybedeceğiniz için, kavisli tasarım sayesinde deneyimi daha sürükleyici bulabilirsiniz.

Ultrawide monitörler, azalan üretim maliyetleri sayesinde hiç bu kadar popüler veya uygun fiyatlı olmamıştı

İki Monitörü Tek Bir Ultrawide ile Değiştirin

Samsung, Dell, ASUS ve diğer üreticilerin tümü geçen yıl ultra geniş piyasasına girdi. Bu normalden daha geniş monitörler, ekran yenileme lehine yüksek yenileme hızlarından ve ultra düşük gecikmeden ödün verme eğilimindedir, bu nedenle bir oyun monitörü arıyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Ultra geniş monitör almayı düşünürseniz, hatırlamanız gereken bir şey daha var ve bu da masa alanı. Monitörle birlikte gelen standı kullanacaksanız, genişlik ve derinliğe sahip bir masaya ihtiyacınız var. Bununla birlikte, bu sorunu aşmanın kolay bir yolu, monitörünüzü monitör sarsıntısını da azaltması gereken bir VESA montajının üzerine yerleştirmektir (ve evet, bu şeyler gerçekten sarsılır).

4K Monitörlerin Fiyatı Önemli Bir Ölçüde Düştü

Büyük bir monitör istiyorsanız, 4K en iyi seçimdir. Sadece daha yüksek çözünürlük elde etmekle kalmaz, bu da daha fazla ekran alanı anlamına gelir, aynı zamanda görüntü kalitesinden ödün vermeden monitör boyutunu 27 veya 32 inç'e kadar itebilirsiniz. Daha yüksek piksel yoğunluğu sayesinde, ekran keskin görünecek ve tek tek pikselleri görmek zor olacaktır.

Eğer bir bütçeniz kısıtlıysa, 4K'yı geçmek zorunda değilsiniz. Kısıtlı bütçede dert etmeniz gerekenler 5 milisaniyelik bir yanıt süresine ve 60 Hz'lik yenileme hızlarına olmalı.

4K Monitörlerin Fiyatı Önemli Bir Ölçüde Düştü

Sınırlı bütçeyle satın almak, renk doğruluğu da dahil olmak üzere, dikkat edilmesi gereken bir çok şey olduğu anlamına gelir. Monitörü fotoğraf düzenleme, video renk derecelendirme veya resim gibi ciddi bir renk çalışması için kullanacaksanız, monitörünüzü yine de çevresel bir renk kalibrasyonuyla kalibre etmeniz gerekir.

Biraz daha fazla harcama yaparsanız, HDR10 sertifikalı 4K ekranlı LG 27UK850 gibi bir şeye göz atın. Modern bir USB-C konektörü bile kullanıyor. Diğer ucuz markalardan daha üstün parlaklık, mükemmel renk doğruluğu ve daha sıkı kalite kontrolü elde edersiniz.

Unutmayın, en iyi 4K monitörler bile 1080p ve 1440p modelleriyle karşılaştırıldığında hala ödün veriyor. Örneğin Acer Predator X27'yi ele alalım; 1.800 dolarlık bu monitör, 120 Hz yenileme hızıyla 4 milisaniyelik bir tepki süresine sahiptir.

FreeSync ve G-Sync Artık Her Yerde

FreeSync ve G-Sync ekran yırtılmasını azaltan iki benzer teknolojidir. “Ekran yırtılması”, yenileme hızı bilgisayarla senkronize olmadığında ekranda görülen çirkin yatay çizgileri ifade eder. Yenileme hızı anında adapte olduğunda, ekran ve bilgisayar senkronize edileceğinden bu artık bir sorun değildir.

Benzer hedeflere rağmen, iki teknoloji farklı şekilde uygulanmaktadır. G-Sync tescilli bir teknolojidir, yani NVIDIA'ya aittir ve NVIDIA tarafından yakından korunmaktadır. Monitörde, GPU'yu zorlayan özel bir donanım çipi ile uygulanır.

FreeSync ve G-Sync Artık Her Yerde

FreeSync ise AMD'nin açık teknolojisidir. Çip kullanmaz. Bunun yerine, DisplayPort standardında yerleşik olan Adaptive Sync adlı bir teknolojiye dayanır. Ayrıca GPU tarafında G-Sync'ten daha fazla çaba gerektirir. Ayrıca yararlanmak için DisplayPort'u (HDMI değil) kullanmanız gerekir.

Uygulanması daha kolay olduğu ve ödenecek NVIDIA vergisi olmadığı için daha fazla monitör FreeSync kullanıyor. Bununla birlikte, FreeSync bazı modellerde gölgelenmeye neden olabilir (bu sorun G-Sync monitörlerinde nadiren görülür). Her iki uygulama da ekran yırtılmasını önemli ölçüde azaltır ve eski V-Sync'e göre önemli bir gelişmedir.

Eğer bir oyuncuysanız, muhtemelen FreeSync veya G-Sync sertifikalı bir monitör isteyeceksiniz. İyi haber şu ki teknoloji tüm fiyat noktalarında çok çeşitli modellere giden yolu buluyor.

Bütçeniz kısıtlıysa, FreeSync monitörü işinizi görecektir. Bununla birlikte, daha fazla harcayacak, bir G-Sync monitörden daha iyi performans elde edersiniz.

Yükseltmeye Değer mi? Evet!

Yükseltme, ham gücü arttırmaktan daha fazlasıdır. Yeni bir monitör tüm kurulumunuzu canlandırabilir ve sizi daha üretken hale getirebilir. Ayrıca, oyun oynuyor, fotoğraf düzenliyor veya yalnızca web'de geziniyor olsanız da çok daha etkileyici bir deneyim sunar.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

LG bir sonraki amiral gemisi telefon konseptini yayınladı Önceki

LG bir sonraki amiral gemisi telefon konseptini yayınladı

Facebook Sonraki

Facebook "Sessiz Mod" özelliğini yayınladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.