Coronavirüs telefonunuzda nasıl yaşar ve nasıl temizlenir

Coronavirüs telefonunuzda nasıl yaşar ve nasıl temizlenir

Birkaçımız telefonlarımızı düzenli olarak temizliyoruz. Ve muhtemelen daha önce yapmalıydık. Coronovirüs'ün bulaşmasını engellemek için telefonları nasıl temizlemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

NHS ve WHO gibi organlar tarafından yayınlanan Coronavirüsün yayılmasını en aza indirmek için üç yaygın tavsiye dizisi vardır. Hapşırmanız gerekiyorsa, bir dokuya veya kolunuza yapın. Hasta insanlarla temastan kaçının ve sık sık ellerinizi sabunla yıkayın.

Telefonunuz sonuncuyu karmaşık hale getiriyor. Ellerinizi dezenfekte edin, telefonunuzda bulunan bakteri ve virüsler, WhatsApp veya Instagram'ı kontrol ettiğiniz anda doğrudan bu ellere aktarılabilir.

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu tarafından 2011 yılında yapılan bir çalışmada, analiz edilen altı telefondan birinin dışkı maddesi izleri olduğu bulundu. Ve cep telefonunuzun Staphylococcus aureus ve Acinetobacter spp. ve Covid-19 gibi mikroplardan uzak kalmasını sağlamanız gerekir..

Bulaşıcı hastalığı inceleyen bir profesör şunları söyledi: “İyi hijyen ve kapı kolları, yüzeyler ve telefonlar gibi düzenli olarak dokunan öğeleri dezenfekte etmek önemlidir, çünkü virüsü olan birinin temas ettiği bir şeye dokunarak virüsü temiz ellerinize aktarmak çok kolaydır.

Telefonlarımızı temizlemek için ne kullanmalıyız?

Ellerinizi temizlemek için kullandığınız aynı maddeleri uygulayabilirsiniz, ancak bazıları diğerlerinden daha uygundur. Mevcut en iyi tavsiye, bir çift camı temizlemek, biraz sabun eklemek ve telefonunuzu ve kılıfını iyice silmek için kullanabileceğiniz, tüy bırakmayan bir bezi nemlendirmektir.

Sabun ve su oldukça etkili bir ikili

Uzmanlar, “Suyun kendisi virüsleri inaktive etmiyor veya 'öldürmüyor' ama sadece yıkıyor” diyor. “Sabun, yağ benzeri maddeler içerdiğinden çok daha üstündür. Virüslerin kendileri genetik materyal, proteinler ve yağlardan oluşur. Sabun virüslerle etkileşime girdiğinde, sabuntaki yağ benzeri maddeler viral lipitlerle rekabet eder ve virüsün parçalanmasına neden olur. ”

Bu, popüler anti-bakteriyel el jellerinden birini kullanmaktan daha iyidir

Profesör, “Alkol jelleri farklıdır çünkü bunun yerine virüsleri öldüren yüksek miktarda alkol, etanol içerirler” diyor. “Sabunun bir bonusu, suyla yıkadığınızda geniş bir yüzey alanını kaplayabilmenizdir. Bu yüzden tercih her zaman mümkün olduğunda sabun ve su kullanmaktır. Aksi takdirde iyi bir teknikle alkol jeli de iyidir. ”

Yine de telefonunuzu alkol bazlı bir çözelti ile yıkarsanız dikkatli olun. Alkol konsantrasyonu çok yüksek olan mendiller ve jeller, telefonunuzun dokunmatik ekranında belirgin parmak izi lekelerini önlemek için kullanılan oleofobik katmana zarar verebilir.

Telefonunuzda ekran koruyucusu var mı? Bazı üst düzey modellerin kendi oleofobik kaplamaları vardır, ancak Amazon veya eBay'den satın aldığınız ucuz üç paket muhtemelen yapışkan tarafı olan ince bir plastik levhadan biraz daha fazladır.

Tüm akıllı telefon üreticileri ayrıca çamaşır suyu veya aşındırıcı içeren temizlik çözeltilerinden ve tüm kaba bezlerin kullanılmasından kaçınılmasını önermektedir. Bunlar, telefonun metal kenarlarının kaplamasını bozabilir ve camda yüzeyini matlaştıracak mikro aşınmalara neden olabilir. Telefonu temizlemek için buradayız, mahvetmek için değil.

UV virüs öldürme yöntemi

İsterseniz “yüksek teknoloji” ye de gidebilirsiniz. PhoneSoap ve Homedics gibi şirketler telefonunuz için UV dezenfektanları yapar. Bunlar ultraviyole ışığında yıkanan küçük bronzlaşma yatakları gibidir.

Samsung mağazaları bile bazı yerlerde ücretsiz olarak benzer bir yöntemle telefonunuzu sterilize etmeyi teklif ediyor.

Profesör, “Güneş ışığı, UV bazlı temizlik kitleri konseptinin geldiği koronavirüsü de etkisiz hale getiriyor” diyor. "Bu yaklaşımın virüsü zaman içinde ancak yavaşça etkisiz hale getireceğini, buna karşılık sabun ve dezenfektanların bunu hemen gerçekleştireceğini unutmayın."

“Piyasada koronavirüsü öldürdüğünü iddia eden birçok ürün de var, ancak iyi hijyen, sabunla el yıkama ve dezenfektan kullanımı daha ucuz ve daha kolay”

Bu cebiniz için iyi bir haber. UV telefon temizleyicileri, bir kalıp sabun veya bir şişe el yıkamadan çok daha pahalıdır.

Telefon vs Su

Ayrıca, her zamanki gibi, telefonunuzun etrafındaki suya dikkat etmenizi öneririz.

Samsung Galaxy S20, iPhone 11, Huawei Mate 30 Pro ve diğerleri, suya dayanıklılık açısından test edildi. Bu belirli modeller IP68 derecesine sahiptir, yani 30 dakika boyunca 1,5 m derinlikte tatlı suya daldırmaya dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Ancak, çoğumuz bir noktada telefonlarımızı düşürdük. Ve bu, suyu telefonun içinin dışında tutan küçük kauçuk contalardan ödün vermiş olabilir. Suyu telefonunuzun soketlerinden uzak tutun. Sıvı ayrıca hasarlı ekranların ekran camındaki çatlaklardan sızabilir ve telefonunuzun sahip olduğundan daha kötü sorunlara neden olabilir.

Yarım hayat

Telefonunuzda bir virüs ne kadar süre hayatta kalabilir? Özellikle Covid-19 durumunda dikkatli hijyen için bir bahane olmamak için yeterince uzun.

Profesör, “Bazı virüsler sadece vücut dışında çok kısa bir süre hayatta kalabilirler çünkü beslenmeye veya belirli fizyolojik koşullara (örn. HIV) çok bağımlıdırlar, diğerleri ise daha uzun sürebilir” diyor

"Koronavirüs üzerine yapılan araştırmalar bakır üzerinde dört saate kadar, kartonda 24 saate kadar ve plastik ve paslanmaz çelik üzerinde 2-3 güne kadar yaşayabileceğini gösteriyor. Tüm bunlar çevreden etkileniyor."

Koronavirüs, telefonunuzun en azından bazı kısımlarında günlerce hayatta kalabilirse, şimdi düzenli olarak ve ellerinizle temizlemeye başlamak için iyi bir zamandır. En güncel sağlık önerilerini nereden alacağınız konusunda endişeleriniz mi var? Ülkenizin sağlık sisteminin ilgili web sitesine gidin.

Peki, telefonunuzu temizlemenin en kolay yolu nedir?

Bir kase sıcak (kaynar değil) sabunlu su hazırlayın. Telefonunuzun kaplamasına zarar verebileceğinden ev sabunu dışında bir şey kullanmayın.

Telefonunuzu suya getirin ve kutusundan çıkardığınızdan emin olun. Ardından, temizlemeye başlamadan önce telefonunuzu kapatın.

IP68 suya dayanıklı olmadığı sürece telefonunuzu suya batırmayın. O zaman bile, telefonunuzu tamamen batırmamanızı öneririz.

Bir bez alın ve sabunlu su ile nemlendirin.

Bulduğunuz her alana ulaşmanızı sağlamak için bezi telefonunuzun etrafına hafifçe sürün. Bir davanız varsa, aynısını yapın.

Suyun telefonun şarj bağlantı noktası veya hoparlör ızgarası gibi açıklıklarına girmesine izin vermediğinizden emin olun.

Ardından telefonunuzu temiz bir mikrofiber bezle tekrar silin.

Tekrar açmadan önce telefonunuzu tamamen kurumaya bırakın. Bu yöntemi gerektiği kadar tekrarlayın.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Akıllı telefon satışları rekor düşüş gösterdi Önceki

Akıllı telefon satışları rekor düşüş gösterdi

Tfue Birlikte Oynadığı Kızlara Kendini Ninja Olarak Tanıttı Sonraki

Tfue Birlikte Oynadığı Kızlara Kendini Ninja Olarak Tanıttı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.