TikTok CEO'su Kevin Mayer İstifa Etti.

TikTok CEO'su Kevin Mayer İstifa Etti.

TikTok'a Mayıs Ayında CEO Olan Mayer, ABD Başkanı Trump'ın ‘Yasaklama' Tehdidi Nedeniyle Görevi Bıraktığını Açıkladı.

Kevin Mayer, daha birkaç ay önce dünyaca ünlü Disney'in yayın bölümünden istifa ederek bu göreve gelmişti. Ancak kısa bir süre önce çalışanlarına gönderdiği bir mesajla görevi bıraktığını açıkladı. Yaptığı açıklamada Mayer; ‘Son haftalarda siyasi ortamın keskin bir şekilde değiştiğini, kurumsal ve yapısal değişikliklerin neler getireceğini ve bunun içinde bulunduğum küresel rol üzerindeki anlamını derinlemesine düşündüm. Tüm bu gelişmelerin yakında çözüme kavuşacağına katkı sağlayacağını umduğum için bu kararı aldım' dedi.

Mayer bu kararını, ABD Başkanı Donald Trump'ın, herhangi bir ABD şirketi tarafından satın alınmadığı takdirde TikTok'u 90 gün içinde yasaklayacağını açıklamasının ardından verdi.  

Bilindiği üzere Trump, TikTok'un birçok kullanıcı verilerini topladığını, Çin iktidar partisinin de bu verileri ABD çıkarlarına karşı kullanabileceğini iddia etmişti. Bunun ABD için çok büyük riskler taşıdığını, bu nedenle Ulusal Güvenlik kaygılarıyla, TikTok'un sahibi Çin'in Pekin merkezli ByteDance ile işlemleri yasaklayan bir emir çıkarmıştı. Bu emirin içeriğinde sayılan eylemlerin devam etmesi halinde Google ve Apple'ın, uygulamayı kendi bünyelerinden çıkaracağı ve tüm batı dünyasında etkili olacak şekilde yasaklayacağı belirtiliyordu.

TikTok, bu gelişmelere kayıtsız kalmadı. Pazartesi günü bu kararın uygulanmaması için ABD Mahkemelerinde dava açtı. Dava dilekçesinde, ABD Hükümetinin ulusal güvenlik endişelerinin yersiz olduğu, şirketin kullanıcı verilerini hiçbir şekilde Çin Hükümetiyle paylaşmadığı özellikle vurgulandı.

Kevin Mayer

Kevin Mayer İstifa Etti

Bunun yanında Mayer yaptığı istifa açıklamasının devamında ‘Aldığım istifa kararının şirketle, yaptığımız işin geleceğiyle, inşa ettiğimiz şeye olan inancımla hiçbir ilgisi olmadığını net olarak ifade ediyorum. Bu şirketin sonraki aşamasına baktığımda geleceğin inanılmaz derecede parlak olacağına şüphe yok. Kullanıcılarımızın endişesi olmasın. Platform, küresel devasa topluluğumuza bugün olduğu gibi harika bir deneyim sunmaya devam edecek' dedi.

Mayer, bundan önce 15 yıl kadar Disney'de görev yapmıştı. Bu süre boyunca şirketin kurumsal strateji, iş geliştirme ve teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı olarak şirketin Pixar, LucasFilms ve Marvel'i satın alma süreçlerinde denetimden sorumluydu. Nihayet şirketin bir kolu olan Walt Disney Direct-to-Consumer and International'ın başkanı olmuştu.

Trump'ın TikTok'un yasaklanmasına yönelik olarak çıkardığı bu emir, Çin'e baskı yapmak için planlanmış bir dizi eylemin sonuncusu durumunda.

Trump Daha Önce Neler Yapmıştı?

Bundan önce Haziran ayında Trump, Çin'in bir milyondan fazla olduğu tahmin edilen Uygur Müslümanını gözaltına almak niyetiyle toplama kamplarına almasından sonra, Uygur Müslümanlarına Kötü Muameleyi cezalandıran Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası'nı imzalamıştı. Temmuzda Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki genişlemeyi yasa dışı ilan etmiş ve son olarak Hong Kong'u özerk bir bölge olarak tanımayı bırakmış ve Houston'daki Çin Büyükelçiliğini kapatmıştı.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Afganistan'ın İlk Kadın Yönetmeni Kabil'de Vuruldu Önceki

Afganistan'ın İlk Kadın Yönetmeni Kabil'de Vuruldu

Google Chrome Tarayıcısı, Android Kullanıcıları İçin Yenilendi! Sonraki

Google Chrome Tarayıcısı, Android Kullanıcıları İçin Yenilendi!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.