Türk Telekom'un Hızına Yetişilemeyecek.

Türk Telekom'un Hızına Yetişilemeyecek.

Türk Telekom, 10 GB'lik Bir Veriyi Sadece 8 Saniyede İndirecek Teknoloji Olan XGS-PON'u Test Etti.

Artık hayatımızda 10 Gbps gibi inanılması çok zor hızlara ulaşabileceğimiz XGS-PON teknolojisi var. Bu teknolojiyle 10 GB'lik filmleri sadece 8 saniye gibi çok kısa sürede indirmek mümkün.

Türk Telekom'un hızına yetişilemeyecek

Yönetiminde Türk Telekom'un da yer aldığı uluslararası bir organizasyon olan Open Networking Foundation (ONF) ile ortak yapılan çalışmalar sonucunda Türk Telekom İnovasyon Merkezi'nde meydana getirilen açık kaynak kodlu platform üzerinde XGS-PON teknolojisini test eden Türk Telekom 10 Gbps'e varan hızlara ulaştı. Böylece Türkiye'de ilk kez 10 Gbps indirme (download) ve yükleme (upload) hızları sağlayan yeni nesil teknoloji test edilmiş oldu.

Bu Teknolojiyle Neler Değişecek?

Böylece 75 GB büyüklüğündeki verinin 1 dakikada yüklenebilmesi mümkün olacak.

Yapılan açıklamalar ışığında yeni nesil teknoloji, kullanıcıların çevrimiçi oyun, akıllı ev uygulamaları, e- eğitim, e-sağlık, arttırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi uygulamalardan en verimli şekilde faydalanabilmesini olanaklı hale getirirken gerçek zamanlı 16K 360 derece video görüntüleme imkanı sağlıyor.

Türk Telekom'un hızına yetişilemeyecek

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç şu şekilde konuştu;

Yeni nesil XGS-PON teknolojisini, açık kaynak kodlu erişim platformumuz üzerinde test ettik. Bugüne kadar dünyada sayılı operatörün gerçekleştirebildiği bu denemeyi bir ilke imza atarak ülkemizde ilk hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz.Açık ve standart arayüzlerlerden oluşan yazılım tabanlı erişim platformları sayesinde geleneksel üreticilerin yanında küçük ama inovatif üreticilerin de ekosisteme dahil olmasını sağlıyoruz.

Açık kaynak kodlu teknolojileri çalışmalarımıza dahil ederek, yerli üretim fırsatlarını zenginleştirip hızlandırmanın yanı sıra yurt dışına da ihraç edebilme fırsatı sağlıyoruz

Genişbant internet servislerinde kapasite, hız ve minimum gecikmenin giderek daha fazla önem kazandığına dikkat çeken Kıraç, bu kapsamda 5G ve fiber alanında geliştirdikleri ürün, teknoloji ve platformlar için son derece önemli olan altyapılarının 2020 yılı 2. Çeyrek itibariyle 314.000 km'ye ulaştığını vurguladı.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Elon Musk'tan Bill Gates'e; Önceki

Elon Musk'tan Bill Gates'e; "Taş kafalı"

HTC, Katlanabilir Akıllı Telefonla Piyasaya Dönebilir! Sonraki

HTC, Katlanabilir Akıllı Telefonla Piyasaya Dönebilir!

Yorumlar

  • Biraz şaşırttı açıkçası :D TurkTelekom bunu yapabilirse ya pahalıya yapar ya da yapamaz.

  • Daha istanbulun birçok yerinde fiber yokken saniyede 1 petabyte indirme sağlayan hızı test etsen ne olur. Bu tıpkı ferrariye lpg takmak gibi birşey


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.