La Casa De Papel Türk Olsaydı


Ünlü İspanyol dizisi La Casa De Papel Türkiye tarafından çekilse nasıl olurdu?

Bugün İspanyol dizisi La Casa De Papel'in Türkiye uyarlamasını yapacağız. Bir Türk La Casa De Papel nasıl olurdu? sorusuna karar verip dizimizi Netflix Amazon Youtube ya da Apple Tv Plus'a satacağız. 

la casa de papel

'La' ve 'De' nin karizması 

la casa de papel

Öncelikle bize bir isim gerekiyor. Bulacağımız isim etkileyici olmalı. Aynı zamanda Türkçe ve yerel bir isim olmalı ama dizinin orjinalini de anımsatmalı. Dr. House'un Hekimoğlu diye uyarlanması gibi. Bizim versiyonumuzda karakterler merkez bankasını soyuyor olsun. Büyük oynuyoruz çünkü, şakası yok. ''Merkez bankası hırsızları.'' Nıç. 'Hırsız' biraz varoş durdu. 'Soyguncu' daha klas bir sözcük. ''Merkez bankası soyguncuları…?'' ama biraz daha köpürtmeliyiz. İsmi jenerikte de iyi görünmeli. La casa de papel gibi 'La' ve 'De' vurgularını da kullanmalıyız merkez Banksını Da soydular başına La'yı da koyalım ''La Merkez Bankasını Da Soydular.'' Şimdi oldu. İsmin başındaki La dizimize bir Anadolu şivesi yerelleği adeta bir nohut mercimek samimiyeti kattı. 

Dali Maskesi

Salvador Dali, Kemal Sunal

İsmi bulduk şimdi sıra diğer bölümlerde. Biliyorsunuz La Casa De Papel'de soyguncular bir maske takıyor. Bu maske dizinin simgesi haline gelmiş durumda. Taktıkları maske ise, Dali maskesi. Dünyaca ünlü İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali. Bizim de böyle bir maskeye ihtiyacımız var. Ama biz duygusal ve alıngan bir millet olduğumuz için ünlü bir türkün maskesini yapsak insanlar, ''böyle büyük şahsiyetleri soygunla özdeşletirmeye utanmıyor musunuz?'' der. Linç yeriz. Ama daha dikkatli bakarsak işin aslı biraz farklı. Diziyi izleyenler farketmiştir. Soyguncular, Dali maskesini laf olsun diye seçmiyorlar. Dali makesi bilinçli seçilmiş. Hem bu sayede tanınmayacaklar hem de Dali gibi ünlü bir sanatçının yüzü ile İspanyol halkının da sevgi ve sempatisini kazanacaklar. 'Biz o kadar da kötü insanlar değiliz' mesajı verecekler. Böyle bakınca biz de, Türk işi 'La Merkez Bankasını Da Soydular' dizisine böyle bir figür ekleyebiliriz. Bu noktada akla gelen en etkili isim, Kemal Sunal. Çünkü Kemal Sunal'ın Türkiye için çok sempatik bir aurası ve personası var. Sonra çoğu filminde halkı temsil ediyor. Bizim soyuncular da Kemal Sunal maskeleri takarak hem sempati toplayacak hemde halka 'biz, sizdeniz' mesajı verecek. 

Adana, Çorum, Ankara, İstanbul...

Berlin, Tokyo, Rio , Nairobi

İsim ve maskelerimiz de tamam olduğuna göre şimdi karakterlere geçelim. Diziyi izleyenler biliyor ama bilmeyenlere anlatayım. Dizide soygunu organize eden kişi herkese takma isim veriyor. Bu takma isimler ünlü şehir isimlerinden oluşuyor. Berlin, Tokyo, Nairobi, Rio Denver Lizbon vs. Biz de böyle isimler bulacağız ama Türkiye'deki şehirlerden seçeceğiz. Trabzon, Çorum, Diyarbakır, Ankara, İzmir, İstanbul ve Adana. Herkes İzmir peşinde. Ama İzmirin gönlü Ankarada. Ankara ise İstanbul'a yanık. İstanbul, Adana ve Diyarbakır arasında kararsız...Bu şekilde bir Türk Çıkmazı yapacağız. Dizide karakterler birbirlerine sürekli silah çekiyor. A, B'ye silah çekir, B, C'ye C, A'ya. Buna Meksika Çıkmazı deniyor. Tarantino da filmlerinde sık sık kullanır bu çıkmazı. Bizim çıkmazımız ise kurunla değil ak ile yapılacak. 

Profesör

La casa de Papel Bu kısmı da hallettiğimize göre, bir de bir profesör bulduk mu dizi tamamdır. Ama biz öyle çok profesördü ilim bilim  adamıydı sevmeyiz. Bizde daha çok baba, emmi, abi, dayı gibi korumacı kişiler lazım. Bizim soygun organizatörümüzün lakabı ise, usta. Ama tabii bu usta, fakir fukara babası. Evet Merkez Bankasını soyuyor ama garip gurebanın da hakkını teslim ediyor.   

Nur topu gibi bir uyarlama dizimiz oldu. Hem ne ters gidebilir ki?. Bir kaç yerde falso verebiliriz. Mesela çok dakik değilizdir. 7'de başlayacak denilen düğüne 9 buçukta gideriz. Zaten düğün de 10'da başlar. O kısım biraz planları aksatabilir. Ama bizim Türk işi La Casa De Papel de bir tane avantajımız var. Türk dizilerinin her bir bölümü 3,5 saat sürdüğü için adamlarımızın daha çok para basma zamanları olacak.

 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Oppo'nun amiral gemisi telefonu Ace 2 iddialı geliyor Önceki

Oppo'nun amiral gemisi telefonu Ace 2 iddialı geliyor

Motorola 22 Nisan'da yeni amiral gemisi telefonunu açıklayacak Sonraki

Motorola 22 Nisan'da yeni amiral gemisi telefonunu açıklayacak

Yorumlar


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.