Sevgilisi ile Whatsapp Yazışmalarını Analiz Eden Adam

Sevgilisi ile Whatsapp Yazışmalarını Analiz Eden Adam

Chris Brownlie isimli bir İngiliz, kız arkadaşı ile son 3.5 yılda yaptığı tüm whatsapp yazışmalarını analiz etti.

Bir şirkette veri ve analiz uzmanı olarak çalışan Chris Brownlie isimli bir genç, eve iş getirerek kız arkadaşı ile son 3.5 yılda yaptığı yazışmaların tamamını analiz etti. Bu sayede hem kendi ilişkisi hem de sosyal medya üzerinden ilerleyin ilişkilere dair bir çıkarım sunuyor. 

Bu süreci ve analiz sonuçlarını Medium'daki blogunda paylaşan Chirs, öncelikle bütün yazışmaları text olarak indirmiş. Chris Brownlie ve kız arkadaşı Mart 2016'dan beri birlikte. Yazışmaları ise Ekim 2016'da başlıyor. Whatsapp ise onların en büyük iletişim kanalı. 

 Bin 212 gün – 18 Ekim 2016 ve 12 Şubat 2020 arası
 Bunların 980'i (yüzde 81) mesajlaşılan “aktif” günlerdi
 Toplam 52 bin 163 mesaj bulunuyor. Chris kız arkadaşına göre bin 495 daha fazla mesaj gönderdi
 Toplam mesajların 11 bin 670'i anlamsız kelimelerden oluşuyor. Chris 8 bin 844 anlamsız kelime kullanırken, kız arkadaşı 7 bin 43 anlamsız kelime kullandı.

İlişki Uzadıkça Mesajlaşma Sayısı Düşüyor

whatsapp

Adamın verilerine göre, her gün gönderilen mesaj sayısı birlikte oldukları ortalama süre boyunca düşüyor. Chris Bu sürenin başında hem üniversitede oldukları hem de ayrı yaşadıkları için daha sık mesajlaştıklarını söylüyor. Ardından ise 2017 başında üniversiteyi bitirip, birlikte yaşamaya başlamışlar. Ancak tam zamanlı bir işleri yokmuş ve zamanlarının çoğunu birlikte geçirdikleri için mesajlaşma gereği duymamışlar. Eylül 2017'de ise tam zamanlı olarak çalışmaya başlamışlar ve mesaj trafiği yeniden yoğunlaşmaya başlamış. Yakından bakıldığında ise özellikle yılbaşı gibi özel günlerde aileleriyle zaman geçirdikleri ve görüşemedikleri için daha fazla mesajlaşmışlar.

Haftaiçi Haftasonundan Daha Yoğun

whatsapp, analiz

Chris'in hazırladığı bu grafik ise hafta boyunca gönderilen mesajların yoğunluğunu gösteriyor. Grafikte hafta içi, hafta sonundan daha fazla mesaj gönderildiği gözlemleniyor. Chris, cuma günü diğer günlere oranla daha fazla mesajlaşılmasını; “Sosyalleşeceğimiz bir gün olduğu için genellikle planlamalar yapıyoruz” şeklinde açıklıyor. Pazar gününü ise birlikte geçirdikleri için daha az mesajlaştıklarını söylüyor. Ayrıca Chris; “Mesajlaşma yoğunluğumuz haftanın her günü hakkındaki genel duygularımı yansıtıyor.” diyor.

Öğle Saatlerinde Mesaj Yoğunluğu Artıyor

whatsapp, sevgili, analiz

Bu grafik ise Chris ve kız arkadaşının günün hangi saatlerinde daha fazla mesajlaştıklarını gösteriyor. Mesajlar sabah boyunca kademeli olarak artıyor, öğle vakitlerinde ise zirveye ulaşıyor. Bunun nedeni çoğunlukla öğle molasına çıkmaları. İşe geri dönüldüğünde ise mesaj sayısı akdemeli olarak düşüyor. Akşam ise birlikte oldukları için pek fazla mesajlaşmıyorlar.

En Çok Hangi Kelimeler Kullanılıyor?

whatsapp, sevgili, analiz

Chris ile kız arkadaşı “Yeah” ile “yeh” gibi kelimeleri oldukça fazla kullanıyor. Aslında bu kelimeler bir anlam ifade etmiyor ancak muhtemelen her duruma uyum sağladığı için sıkça kullanılıyor. “Time” (zaman) kelimesi de ikisi için son derece önemli. Chris; “Muhtemelen bir şeyi organize etmeye ya da planlamaya çalıştığımız için bu kelimeyi sık kullanıyoruz.” diyor. Analize göre ise en sık kimin “Günaydın” ve “İyi geceler” dediği de ortada.

En Sık Kullanılan Emoji

whatsapp, sevgili, analiz

Chris ve kız arkadaşının yaklaşık 3.5 yıl boyunca en sık kullandığı 10 emoji onların ilişkileri hakkında fikir veriyor. Chris, “Göz devirme emojisini bu kadar sık kullandığımı bilmiyordum, çok şaşırdım.” diyor.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Film afişlerindeki gizli klişeler Önceki

Film afişlerindeki gizli klişeler

Ücretsiz GTA 5'inizi aldıysanız, şimdi bu GTA Online tavsiyelerini uygulama zamanı Sonraki

Ücretsiz GTA 5'inizi aldıysanız, şimdi bu GTA Online tavsiyelerini uygulama zamanı

Yorumlar


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.