Karantina sırasında evden çalışma hayatı için ipuçları

Karantina sırasında evden çalışma hayatı için ipuçları

Bu yazımızda, karantina sırasında evden çalışma hayatınızı daha kolay hale getirebilecek bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Koronavirüs tüm dünyaya yayıldı ve nerede yaşarsanız yaşayın, eğer şartlar da uygunsa evden çalışmanız gerekebilir. Karantina sırasında evden çalışmak, özellikle her şeyi planlıyorsanız, göründüğü kadar stresli olmak zorunda değildir. Daha önce hiç evden çalışmamış olsanız bile, bunu yapabileceğinize söz veriyoruz. Tüm yapmanız gereken herşeyin işe yaraması ve olumlu bir tutum için biraz ekstra çaba. 

Hızlı internet bağlantısı

Gelecekte stresi önlemek için, iyi bir internet hızına sahip olduğunuzdan emin olun. Yalnız yaşıyorsanız ve üzerinde çalışmak için daha basit görevleriniz varsa, örneğin çevrimiçi video düzenleme gerektirmezse, 5mps tp 10mps bağlantısı işinizi görecektir. Ancak, bir oda arkadaşınızla veya aile üyelerinizle yaşıyorsanız ve hepsi de karantinadaysa, daha hızlı bir bağlantıya ihtiyacınız olacaktır. Her şeyden önce, bağlantının ne kadar hızlı olduğunu düşünün ve gerekirse kablosuz iletişim operatörünüze başvurun ve gerekirse planı değiştirin.

Uygulamalar ve programlar

zoom

Yapmanız gereken bir sonraki şey, evden çalışmak için gereken tüm uygulamalara ve programlara sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Ofisinizdeki dizüstü bilgisayarı kullanıyorsanız, zaten istediğiniz her şeye sahipsiniz demektir. Ancak, kişisel dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstünüzde çalışmanız gerekiyorsa, görevleri yerine getirmek ve tamamlamak için gereken tüm programları aldığınızdan emin olun. İş arkadaşlarınızla iletişim halinde kalabilmeniz için grup sohbetleri için uygulamaları almayı unutmayın. Ayrıca, özellikle önemli toplantılar bekliyorsa video konferans uygulamasına da ihtiyacınız olabilir. Her şeyi yazın - tıpkı bir bakkal alışveriş listesi hazırladığınız gibi ve hepsini tek tek alın.

Çalışma Alanı

çalışma alanı

Bu çok önemli bir bölüm. Bir kanepede oturmak, kahve yudumlamak ve çalışmak kulağa ilginç geliyor, ancak yalnız yaşamıyorsanız, sizi hiçbir yere götürmez ve olması gerektiği kadar üretken olmazsınız. Bunun nedeni, birisinin her zaman etrafta olması, müzik dinlemesi, TV izlemesi vb. nedenlerdir. Uygun bir çalışma alanınız olduğundan emin olun. Bu alan küçük olabilir, ancak yalnızca sizin ve çalışma saatleriniz için ayrılmalıdır. Nerede çalışacağınıza size kalmış; yemek odası masanızda mı yoksa mutfak tezgahında mı yoksa yatak odanızda veya oturma odası köşesinde küçük bir masada mı? Alanın sadece iş için ayrılması önemlidir.

Çalışma saatleri

Rutin önemlidir ve hemen edinmeniz gerekir. Çalışma saatlerinizi takip ettiğinizden emin olun. Çalışma zamanı geldiğinde, çalışma alanınıza gidin ve işinizi yapın. Bu birkaç nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak, çalışmanızı zamanında bitirebileceksiniz. Ayrıca, tüm gün boyunca çalışmayacaksınız ve son olarak, rahatlamak, bir TV programı izlemek veya bir kitap okumak için boş zamanınız olacak.

Yemeklerinizi atlamayın ve düzenli olarak su için

Evden çalışırken, özellikle bir üstteki ipucunu takip etmemeye karar verirseniz, dikkat dağıtıcı şeyler olabileceğinden, kendinizi saatlerce masanızda otururken bulabilirsiniz. Sonuç olarak, yemeklerinizi atlayabilir veya yeterince su içemezsiniz. Doğru yiyin ve yemeklerinizi atlamayın. Şişe suyunu her zaman yanınızda bulundurun.

Aktif kalın

Aktif kalın

Spor salonları kapalıdır ve dışarda koşuya da çıkma imkanı yoktur. Ama yine de, 7/24 evde olsanız bile aktif kalabilirsiniz. YouTube videoları ev egzersizleriyle doludur; yoga, germe vb. Ayrıca iOS ve Android fitness ve yoga uygulamaları da var, bu yüzden bunları da deneyebilirsiniz.

Temiz havanın içeri girmesine izin verin

temiz hava alın

Odanızı havalandırmayı unutmayın. Her zaman ihtiyacımız var, özellikle de çalışmamız ve görevlerimize odaklanmamız gerektiğinde. Havanın içeri girmesi için pencerelerinizi düzenli olarak açın. Balkonunuz varsa, bir ara verin ve bir süre dışarı çıkın. Bunu sık sık yapmak, hissettiğiniz stresi azaltır ve zihninizi de temizler.

Bunalmış mı hissediyorsunuz? Birkaç derin nefes alın

Eğer sürekli evde olduğunuz için stresli hissediyorsanız veya çok işiniz varsa ve tüm bunlar sizin için yeni ise, her şeye bir ara verin. Sakinleşmenin en kolay yolu birkaç derin nefes almaktır. Düzenli olarak meditasyon yapıyorsanız, meditasyon rutininizi şimdi daha da sık yapın. Daha önce hiç meditasyon yapmadıysanız, belki de bu başlamak için mükemmel bir zaman olabilir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Tenet: Nolan'ın Son Filminden Yeni Fragman Yayınlandı Önceki

Tenet: Nolan'ın Son Filminden Yeni Fragman Yayınlandı

Apple Watch'ta Can Sıkıcı Bildirimleri Hızlı Bir Şekilde Kapatma Sonraki

Apple Watch'ta Can Sıkıcı Bildirimleri Hızlı Bir Şekilde Kapatma

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.