Son sahnesine kadar gerilimi bitmeyen 15 dedektif filmi


Cevapları için kafanızı çalıştırmanız gerekecek en büyüleyici dedektif filmlerinden oluşan bir koleksiyon hazırladık. Gizemlerle dolu beklenmedik sonlu filmleri seviyorsanız, bu liste tam size göre.

Bazı filmler o kadar ilginçtir ki, onları izlediğinizde, tek bir sahneyi bile kaçırmaktan korkarsınız ve karakterler ne yapacaklarını tahmin etmek için neler olup bittiğine dair ipuçlarını bulmak için son derece dikkatli olmaya çalışırsınız.

Son sahnesine kadar gerilimi bitmeyen 15 dedektif filmi


1
The Life of David Gale - 2002
Gazeteci Bitsey Bloom, ünlü bir profesör ve idam cezasının ateşli bir karşıtı olan David Gale ile röportaj yapıyor. Gale, aktivist Constance Harraway'i öldürmekten suçlu bulundu ve 3 gün içinde idam edilecek. Bitsey, profesörle ne kadar çok iletişim kurarsa, hayatının onun elinde olduğunu o kadar iyi anlıyor ve Gale'nin masumiyetini kanıtlaması gereken kişi olduğunu farkediyor. Bu, sonu tahmin edilmesi imkansız olan dramatik bir filmdir.

2
Trance - 2013
Bir soygun sırasında, müzayede evi çalışanı Simon kafasına bir darbe alır ve amnezi ile hastanede uyanır. birkaç milyon dolar değerindeki tablonun nerede olduğunu sadece o biliyor ve tablo ne kasada ne de soyguncuların elinde. Suçlular onu kaçırırlar, ancak cevabı alamazlar. Bunun üzerine hafızasından herşeyi alabilecek hipnoterapist Elizabeth'i işe alırlar. Bu, olayların çok hızlı geliştiği, aklınızı başınızdan alacak ilginç bir film.

3
Gone Baby Gone - 2007
Boston'un bir banliyösünde, annesi evde olmayan 4 yaşındaki bir kız kaçırılır. Polis departmanının tüm üyeleri soruşturmaya katılır, ancak birkaç gün geçmesine rağmen aramalar sonuç vermez. Kızın teyzesi, davayı ele alarak sadece kendi itibarlarını değil, hayatlarını da tehlikeye atan bazı özel dedektiflerden yardım istiyor. Ben Affleck'in yönettiği mükemmel bir dedektif filmi.

4
The Girl on the Train - 2016
Rachel, her gün trenle ilk bakışta mükemmel bir çiftin yaşadığını sandığı harika bir kulübenin yanından geçer. Ama bir gün her şey değişir. Rachel görmemesi gerekenleri görür ve karmaşık bir hikayeye sürüklenir. Paula Hawkins'in aynı adlı romanından uyarlanan büyüleyici bir film.

5
Zodiac - 2007
Zodiac adlı seri katil, 25 yıl boyunca, tüm San Francisco'ya korku dolu yıllar yaşattı. Yetkililerle, muhabirler aracılığıyla iletişim kurdu ve mektuplarında polisi eylemsizlikleri nedeniyle kınadı. İki gazete çalışanı, Paul Avery ve Robert Graysmith, gizemli mektuplarla ilgileniyor ve polisin katilin izini bulmasını yardımcı olmaya karar veriyor. Ama onu yakalamak göründüğü kadar kolay değil. David Fincher tarafından çekilen film gerçek olaylara dayanmaktadır.

6
Mulholland Drive - 2001
Geçirdiği araba kazasından sonra, bir kadın hafızasını kaybeder ve gördüğü reklam posterinden Rita adını alır. Hollywood'da yeni bir hayata başlamaya çalışır, ancak geçmişin sırları onu sürekli takip eder. Arabada onunla oturan iki adam kimdi ve kazada kim öldü? Ve neden yeni arkadaşı Betty hayatında zaman zaman ortaya çıkıyor? Çok karmaşık bir senaryo ve beklenmedik bir sonla alıştığınız filmleri unutturacak bir yapım.

7
The Number 23 - 2007
Hayvan kontrol memuru Walter Sparrow, karısının kendisine verdiği 23 Numara adlı bir romanı okumaya başlar. Fakat ne kadar çok okursa o kadar çok anlar: kitabın ana karakterine olanlar, ona kendi yaşam tarzını hatırlatıyor. Geleceği değiştirmek için Walter 23 numarasının sırrını ortaya çıkarmalıdır. Aksi takdirde kitaptaki karakterle aynı korkunç cinayeti işleyecektir. Bu film dram, gizem ve elbette Jim Carrey'i seven herkese hitap edecek.

8
Memento - 2000
Leonard Shelby nadir görülen bir amnezi türüne sahiptir: hastalıktan muzdarip olmaya başlamadan önce bazı olayları hatırlıyor. Anıları karısının öldürülmesinden sonrasından başlıyor ve şimdi bunu yapanların kimliğini bulmaya çalışıyor. Yakın geçmişin olaylarını yeniden yaratmak için Leonard, parçaları bir araya getirmesine yardımcı olacak fotoğraflar çekiyor. İzleyiciyi sürekli olarak gerilim altında tutan alışılmadık bir film.

9
Prisoners - 2013
Keller Dover, herhangi bir ebeveynin yaşayabileceği en korkunç kabusla yüzleşir: 6 yaşındaki kızı ve arkadaşı kaybolur. Tek ipucu, en son oynadıkları yerde gördükleri sokakta park edilmiş bir karavan. Dedektif Loki şoförü tutuklar, ancak kısa sürede delil yetersizliğinden dolayı gitmesine izin verir. Polis tereddüt eder ve perişan baba davayı kendi tarzıyla çözmeye karar veriyor. Tüm dikkatinizi çekecek aksiyon dolu bir dedektif gerilim filmi.

10
Fracture - 2007
Bölge avukat yardımcısı Willy Beachum, başka bir şirkete geçmeden önce, karısını kafasından vuran Ted Crawford'u davasını ele alır. Beachum, bu davanın, suçlunun itiraf etmesinden dolayı yeterince kolay bir şekilde tamamlanacağını düşünür. Ancak soruşturmanın sonuçları, davalının kendisine yönelik suçlayıcı bir delile sahip olmadığının farkına varmasına neden olur. Peki, Crawford'un karısını kim vurdu? Sonuna kadar tüm kartlarını göstermeyen heyecan verici bir dedektif filmi.

11
Before I Go to Sleep - 2013
Filmin ana karakteri Christine Lucas, hafıza kaybından muzdariptir. Her sabah uyanırken kesinlikle hiçbir şey hatırlamaz ve her seferinde kendi hayatındaki olayları hatırlamaya çalışır. Kim olduğunu hatırlamasına yardımcı olan şefkatli bir kocası olması büyük şans. Doktorunun tavsiyesi doğrultusunda Christine, bir video günlüğü başlatır ve bu sayede geçmişin korkunç ayrıntılarını hatırlamaya başlar, bu da onu sadece korkutmakla kalmaz, aynı zamanda bazı insanların gerçek doğasını da ortaya çıkarır. Hayatın zorluklarını doğru bir şekilde yansıtan gizemli bir film.

12
Mystic River - 2003
Jimmy Markum, David Boyle ve Sean Devin çocukluktan beri ayrılmaz arkadaşlardı. Tüm çocuklar gibi hokey oynamayı ve kötü davranmayı severlerdi, ancak bir gün bir kaza tüm hayatlarını değiştirdi. 30 yıl sonra yeni bir trajedi eski dostları bir araya getirir. Jimmy'nin kızı öldürülür ve Sean bunu çözmek için davayı ele alır. Ancak, Jimmy kendi soruşturmasını yapmaya karar verir ve suçlunun tanımına uyduğu için arkadaşı Dave'in aslında katil olduğundan şüphelenir. İki Akademi Ödülü kazanan çarpıcı bir film.

13
Flightplan - 2005
Berlin'den New York'a uçuş sırasında Kyle Pratt, küçük kızını kaybeder. Kocasının ölümünden sonra duygusal stres yaşayan Kyle, ona güvenmeyen mürettebat üyelerine ve yolculara yeteneklerini kanıtlamaya çalışır. Durum o kadar saçma görünüyor ki kendisi gerçeklik algısından şüphe etmeye başlıyor. Ayrıca, gerçekler kızının uçakta hiç bulunmadığını gösteriyor. Fakat Kyle bir şeyin yanlış gittiğini hissediyor ve konunun kalbine mümkün olan her şekilde ulaşmaya karar veriyor. Kendinizi sonuna kadar ekran başından alamayacağınız heyecan verici bir dedektif filmi.

14
And Then There Were None (TV mini dizisi) - 2015
Birbirini tanımayan sekiz kişi bir adadaki muhteşem bir kaleye davet edilir. Masanın etrafında toplanan konuklar, sahiplerin orda olmadığını ve kalenin tek sakinlerinin hizmetçiler olduğunu farkederler. Bu hizmetkarlar, kendileri dışında kalede bulunanları cinayetle suçlayan ve cezalandırılacaklarına söz veren bir gramofon kaydı çalmaktadırlar. Kalede her gün biri ölür, ancak adada onlar dışında başka kimse yoksa bu açıklanamayan eylemleri kim yapıyor? Film Agatha Christie'nin aynı adlı dedektif romanına dayanıyor.

15
The Oxford Murders - 2007
Martin, idolü, seçkin matematikçi ve mantık bilimci Bay Seldom'ın derslerini dinlemek için prestijli Oxford üniversitesine giden sıradan bir öğrencidir. Martin, Oxford'da bir dizi gizemli cinayet gerçekleştiğinde daha yeni yerleşmişti kampüse. Martin, Profesör ile birlikte, ünlü üniversitenin en gizli yerlerine bakarak kendi araştırmasına başlar. Güzel bir akşam geçirmenize yardımcı olacak harika bir film.

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Ters köşeye yatıran izlemeye değer 13 film

Sonraki

Gençlik rollerinin altından ustalıkla kalkan 11 yetişkin oyuncu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.